Djeca i mobitel – Da, ali evo kada i koliko!

Čak jedno od troje djece zna koristiti mobilni telefon ili tablet prije nego nauči prve riječi! Zvuči čudno, ali to je doista tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci tako navode kako djeca trebaju imati ograničen pristup elektroničkim uređajima. Djeca koja su mlađa od 2 godine ne bi ih trebala nikada koristiti, onim starijim od 3-5 godina, bi trebalo biti dopušteno da ih koriste pola sata dnevno, dok za djecu od 6-18 godina – dopušteno je sat vremena dnevno.

Možda se nećete složiti, ali tehnologija “zlostavlja” djecu 4-5 puta više nego što je normalno, a to može dovesti do ozbiljnih posljedica u razvoju.

Koje su posljedice?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gledajući od rođenja do druge godine života djetetova veličina mozga se utrostruči i kontinuirano, velikom brzinom se razvija do 21 godine. Ako taj rast nije stimuliran onako kako bi trebao biti dolazi do usporavanja kretanja djeteta, a to negativno utječe na njihovu pismenost i akademski uspjeh.

Osim toga, tehnologija lišava dijete fizičke aktivnosti, što dovodi do pretilosti.

Ako koriste tehnologiju u sobi djeca kasnije odlaze na spavanje te kraće spavaju nego bi trebali, što utječe na njihove ocjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretjerana upotreba tehnologije je razlog problematičnog ponašanja, psihoze, bipolarnog poremećaja, deficita pažnje, tjeskoba i dječje depresije.

Često je agresivnost kod djece uzrokovana nasilnim medijima, fizičkog i seksualnog sadržaja te nasilnih video igara u kojima su prikazana ubojstva i mučenja.

Na kraju, mobiteli su klasificirani kao mogući karcinogeni (kategorija 2B rizika) od strane svjetske zdravstvene organizacije i zato mogu biti vrlo opasni za mozak u razvoju djeteta. Djeca su osjetljiva jer njihov mozak i imunološki sustav je u tijeku razvoja, iz tog razloga rizik za odraslu osobu i dijece nije isti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato mislite na budućnost vaše djece!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.