Kako spriječiti pretilost kod djece?

U današnje vrijeme puno se govori o pretilosti djece s obzirom da svakodnevni ritam ostavlja premalo vremena roditeljima za brigu o prehrani mališana. Žurba ih tjera da posegnu za gotovom, polupripremljenom ili brzom hranom jer je to jednostavnije nego malo slobodnog vremena što imamo provesti u kuhinji pripremajući zdravu hranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije pretilost kod djece posljedica samo loše prehrane nego i velikog broja sati koje većina djece provede sjedeći, prikovana uz televiziju ili videoigrice. Zbog ovakvog načina života treba puno truda jer ne samo da treba spriječiti pretilost kod naših mališana, već i to da u odrasloj dobi ne osjete posljedice.

Dobre navike iz djetinjstva su najvažnije

Neka prehrana vašeg djeteta bude cjelovita i uravnotežena. Važno je što jede, neka doručkuje prije odlaska iz kuće, a za užinu mu radije ponudite voće nego kakav slatki proizvod, večerom nadoknadite nedostatke ručka, ali neka ona bude lagana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mesne prerađevine neka na meniju ne budu više od jednom tjedno. Prženu hranu zamijenite povrćem i salatama, iako neće biti lako olakšat ćete si pridržavate li se tog pravila.

Neka slatkiši budu iznimka, a ne pravilo, i zapamtite za desert je bolje ponuditi voće ili mliječne proizvode nego nešto slatko poput sladoleda.

One navike koje djeca steknu u djetinjstvu obično ostaju za cijeli život, a tada je malo vjerojatno da će patiti zbog debljine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možete im objasniti prednost zdrave prehrane te istaknuti negativne strane hrane koja ih možda više privlači: slatkiši, hamburgeri, pomfrit, gazirani napitci.

Naučiti djecu da nije sve u prženoj hrani, da ima mnogo načina da se pripremi, kao i da je potrebno dobro sažvakati hranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.