Rusi upali u slovačku zamku i izgubili

U utakmici 2. kola skupine B nogometnog Eura u srijedu je u Lilleu Slovačka pobijedila Rusiju sa 2-1. Strijelci za Slovačku bili su Vladimir Weiss u 32. i Marek Hamšik u 45 minuti, a pogodak za Rusiju postigao je Denis Glušakov u 80. minuti.

Slovačka u prvih pola sata nije uputila niti jedan udarac u okvir gola, a prvi pokušaj odmah je završio u mreži Igora Akinfejeva. Igrala se 32. minuta, a najbolji slovački nogometaš Marek Hamšík je na lijevom boku uposlio Vladimira Weissa, koji se je sjurio u kazneni prostor varkom je izbacio iz igre dvojicu ruskih stopera i hladnokrvno pogodio za 1-0.

Ruska dominacija u posjedu lopte još je pojačana nakon vodstva Slovaka, ali bila je to jalova nadmoć. Slovaci su u svakom pohodu prema ruskim vratima djelovali opasnije i pred kraj poluvremena još su jednom zatresli mrežu Rusije.

Vladimir Weiss je trebao izvesti korner, ali je kratko dodao do Hamšíka, koji odličnim udarcem sa 15 metara pogađa za 2-0.

Ruski izbornik Leonid Slucki nije mogao vjerovati kako su naivni bili njegovi igrači u prvom poluvremenu. Slovačka je imala dva udarca u okvir i postigla je dva gola.

U nastavak susreta izbornik Slucki krenuo je sa dvije izmjene, umjesto Golovina i Neustadtera u igru su ušli Pavel Mamajev i Denis Glušakov. No, ruska igra je i dalje bila prespora i Slovaci su se lakoćom branili.

Prva opasnu situaciju Rusi su “složili” u 66. minuti. Nakon ubačaja Smolnikova pucao je Smolov, ali Jan Durica na vrijeme je stao u blok.

U 80. minuti Rusi ipak uspijavaju zabiti. Ničija lopta završila je kod Šatova, koji se sjurio do korner-linije i potom ubacio za Denisa Glušakova, koji glavom pogađa mrežu.

Ovaj gol probudio je ruske nade u remi, kakav su izborili u sudačkoj nadoknadi protiv Engleza, ali ovaj puta to se nije ostvarilo, iako je u 86. minuti Smolov mogao bolje reagirati u vrlo izglednoj situaciji.

Slovačka i Wales imaju po tri boda, a Engleska i Rusija jedan. U četvrtak u drugom susretu ove skupine sastaju se Engleska i Wales.

RUSIJA: Akinfejev – Smolnikov, Berezucki, Ignaševič, Ščečnikov – Neustaedter (46. Glušakov), Golovi (46. Mamajev) – Kokorin (75. Širokov), Šatov, Smolov – Dzjuba.

SLOVAČKA: Kozacik – Pekarik, Škrtel, Durica, Hubocan – Pecovsky – Mak (79. Duris), Kucka, Hamšik, Weiss (72. Svento) – Duda (67. Nemec).

STRIJELCI: 0-1 Vladimir Weiss (32), 0-2 Marek Hamšik (45), 1-2 Denis Glušakov (80).

SUDAC: Damir Skomina (Slovenija)

STADION: Pierre-Mauroy

GLEDATELJA: 39.000

Izjave nakon dvoboja Rusija – Slovačka

Leonid Slutski, ruski izbornik:

“Izgubili smo i sada moramo pobijediti Wales u zadnjoj utakmici. Bili smo puno bolji u prvom dijelu, a primili samo dva gola. U drugom poluvremenu smo promijenili način igre, no nije bilo dovoljno. Sada se moramo koncentrirati na to da zaustavimo Garetha Balea i Aarona Ramseya”.

Jan Kozak, izbornik Slovačke:

“Marek Hamšik je na ovoj utakmici pokazao zašto je naš najbolji igrač svih vremena. Namjestio je prvi gol i postigao sjajan drugi, a i u obrani je bio fantastičan. Nakraju utakmice smo ostali bez snage…i zadnje minute su jako, jako dugo trajale”.