Mađarski ekonomist brani Barrosa i Rehna: nisu krivi za štednju

Foto: fah

U povodu odlaska Josea Manuela Barrosa s dužnosti predsjednika Europske komisije, jedan od njegovih kolega s ljevice kazao je da ga se nepravedno optužuje za zagovaranje strogih mjera štednje, prenose europski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Laszlo Andor, mađarski ekonomist zadužen za socijalnu politiku od 2009., istaknuo je da su države članice te kojima je rezanje javne potrošnje fiksacija, dok je sama Komisija imala male ovlasti, posebice na početku financijske krize, da bi mogla išta promijeniti.

“Mislim da Komisija uopće nije zagovarala štednju”, rekao je Andor za EUobserver, dodajući da se Barrosa i njegova povjerenika za ekonomske i monetarne poslove Ollija Rehna “nepravedno kritizira jer je Europsko vijeće to koje određuje političke prioritete”.

Barroso, političar desnog centra i Rehn, liberal, postali su simbolom za štednju, posebice zato što je Komisija sudjelovala u nadzoru strogih reformskih programa koji su pratili financijsku pomoć krizom najteže pogođenim državama članicama eurozone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je opsesija fiskalnom konsolidacijom bila na strani Europskog vijeća, koje je 2010. i 2011. ostalo bez mnogih vlada lijevog centra”, rekao je.

Andor smatra da je pravo pitanje zašto je EU upao u drugu recesiju dok su se SAD i drugi dijelovi svijeta oporavili.

“Za to su velikim dijelom odgovorne prociklične fiskalne i monetarne politike 2010. i 2011., kao i neuspjeh da se dovoljno brzo riješi bankovnu krizu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da Komisija nije odgovorna za fiskalne politike država sa suficitom (koje su započele proračunsku konsolidaciju) niti odluku Europske središnje banke (ECB) da počne dizati kamatne stope “dok još nismo bili na sigurnom.”

“Te mjere ili ti elementi dogodili su se 2010.-2011. i do ljeta 2011. bilo je praktički odlučeno da će doći do druge recesije.”

Andor je kritizirao i reakciju Njemačke na krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako se države s deficitom gura u internu devalvaciju, a države sa suficitom jednostavno ostavi s velikim suficitima, to nije pametni način” upravljanja eurozonom s ekonomskim neravnotežama. “To je najgore rješenje.”

“Jako je dobro da Njemačka sada uvodi minimalnu plaću, ali rekao bih da je to prekasno i premalo”, rekao je.

Andor podsjeća da je Komisija imala nekoliko kontroverznih prijedloga. “Komisija nije kriva što se o tome nije razgovaralo dok još nije bilo prekasno”, rekao je, govoreći o prijedlogu uvođenja zajedničkih euroobveznica.

Pesimističan je također u pogledu mjera poduzetih kako bi se stabiliziralo eurozonu u slučaju nove krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovakvom jako skromnom bankovnom unijom, problem se ne rješava”, rekao je Andor, koji smatra da je najbolje rješenje fiskalna unija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.