U Bruxellesu otvoren muzej kostima tamošnje turističke atrakcije manekena Pisa

Foto: fah

Stanovnici i posjetitelji Bruxellesa mogu se odnedavno diviti desetinama živopisnih kostima u koje je tijekom godina bio odjeven najpoznatiji lik belgijskoga glavnog grada – 400 godina stari maneken Pis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brončana statua 61 centimetar visokog dječaka koji ‘piški’ u fontanu jedna je od najvećih briselskih turističkih atrakcija.

Početkom veljače otvoren je muzej  “Garderobe Manneken Pis” u kojem su izložena 133 od 965 kostima što ih je Pis nosio tijekom godina. Među njima su kostimi Mickeya Mousea, Obelixa, Djeda Mraza, Drakule, vatrogasca, pčelara, mehaničara i brojne narodne nošnje.

Maneken Pis godišnje dobije 15 do 20 novih kostima. Odjeven je 130 dana u godini, ali pravila oko toga su stroga – nema političkih i vjerskih obilježja i ničega što bi se moglo koristiti u komercijalne svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muzej je podijeljen u sedam odjela, geografski, folklorni, trgovinski, sportski, dizajnerski, odjel slavnih osoba te građanskih i humanitarnih udruga.

Svi izloženi kostimi su originalni osim jednog – replike odjelca koje je francuski kralj Luj XV. donirao 1747. kao ispriku što su francuski vojnici pokušali ukrasti statuu. No to nije bilo sve, kralj je bio toliko ljutit da je Pisa proglasio vitezom pa su mu vojnici morali salutirati.

Podrijetlo manekena Pisa nije poznato. Jedna legenda kaže da je dječak grad spasio od požara mokreći po plamenu. Po drugoj je neki bogataš izgubio sina i pronašao ga kako se ‘olakšava’ na jednom uličnom uglu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Originalni kipić iz 1619. godine, rad skulptora Jeromea Du Quesnoya, nalazi se u gradskome muzeju kako bi ga se zaštitilo od krađe i vandalizma. Onaj koji posjetitelji sada mogu vidjeti na uglu nedaleko od Grand Placea replika je iz 1817. godine.

Maneken Pis je prošloga mjeseca, povodom 25. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Belgije bio odjeven u slavonsku narodnu nošnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.