Irska presuda: zastupljenost ‘ZA’ i ‘PROTIV’ u medijima mora biti jednaka

Irsko “Vijeće za elektroničke medije” (Brodcasting Authority of Ireland), prošli je tjedan presudilo da u emisiji najslušanije nacionale radio postaje “RTÉ Radio 1” nisu ispoštovani kriteriji “nepristranosti, objektivnosti i pravednosti” kada je voditelj pozvao samo jednu stranu (LGBT) u raspravu o “istospolnim brakovima” u kontekstu javne rasprave o referendumu koji će se održati sljedeće godine, a na kojem će Irci odlučivati o “istospolnom braku”. Irski LGBT aktivističke udruge ljute su zbog ove presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokušaj redefiniranja braka
Irska Vlada je početkom studenog 2013. prihvatila prijedlog da se brak u Irskoj redefinira, kako bi se u tu instituciju uključile i istospolne zajednice. S obzirom na to da irski zakoni definiraju brak kao zajednicu žene i muškarca i temelje se na Ustavu koji pretpostavlja takvu definiciju (iako je eksplicitno ne propisuje), za redefiniciju braka će trebati promijeniti Ustav. Svaka promjena Ustava u Irskoj zahtijeva referendum, pa je odlučeno da će se “referendum o istospolnom braku” održati u proljeće 2015.

Javna debata ili promotivna kampanja
U sklopu javne rasprave o predstojećem referendumu u siječnju 2014. održala se spomenuta emisija na “RTÉ Radio 1”, u kojoj su gosti bili Michael Murphy i Tiernan Brady iz Gay i lezbijske mreže jednakosti (GLEN – Gay and Lesbian Equality Network). Voditelj je također dao više izjava kojima je jasno podržao predloženu promjenu definicije braka.

Prigovor na ovakvu “javnu raspravu” irskom “Vijeću za elektroničke medije” – Brodcasting Authority of Ireland (BAI), podnio je Donal O’Sullivan-Latchford ispred organizacije “Obitelj i Mediji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupljenost u medijima mora biti jednaka
Vijeće je prihvatilo prigovor te presudilo da taj dio javne rasprave “nije bio pošten, objektivan i nepristran, što uključuje i izjave voditelja o promjenama irskog zakona u pogledu “istospolnih brakova” koje su bile angažirane po pitanju predmeta rasprave”.

Vijeće u svojoj presudi nalaže da ubuduće u raspravi o “istospolnim brakovima” uvijek budu jednako zastupljeni oni “za” i oni “protiv”, što je važan demokratski standard. Presuda je izazvala nezadovoljstvo LGBT udruga, koje na Irsku već dulje vrijeme rade pritisak kako bi redefinirali brak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.