Novi detalji: Vinko Sindičić uhićen je u društvu Talijanke u Burgosu

Foto: Fah

Bivši agent jugoslavenske tajne službe Vinko Sindičić, koji u zatvoru pored Madrida čeka odluku o izručenju Hrvatskoj, uhićen je prije osamnaest dana u Burgosu u društvu talijanske državljanke, a kod sebe je imao hrvatsku putovnicu i talijansku osobnu iskaznicu, doznaje Hina u odjelu koji ga je priveo u tom gradu na sjeveru Španjolske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guardia Civil, formacija koja uz nacionalnu policiju brine za sigurnost građana, uhitila ga je na temelju Interpolove tjeralice koju je izdalo Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci sumnjajući da je dao lažni iskaz te lažno prijavio kazneno djelo.

Odvjetnik Anto Nobilo tvrdi da je Sindičić lažno svjedočio na suđenju u Münchenu tereteći njegovog klijenta Josipa Perkovića za organiziranje ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića smaknutog 1983. godine. Za pomaganje u tom ubojstvu na doživotni zatvor je osuđen Krunoslav Prates.

Sindičić je uhićen u Burgosu, gradu s oko 170.000 stanovnika na sjeveru Španjolske, dvadeset mjeseci nakon što je za njim raspisana međunarodna tjeralica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki hrvatski mediji su ranije pisali da 72-godišnji bivši član UDBA-e živi u predgrađu Milana s nevjenčanom suprugom, talijanskom državljankom. Njegova fotografija osvanula je na tjeralici Interpola 6.veljače 2014., a hrvatska policija nije odgovorila na upit Hine o njegovom boravištu nakon tog datuma.

Kod sebe imao hrvatsku putovnicu i talijansku osobnu iskaznicu

Također nije odgovorila ima li Sindičić prebivalište ili boravište u Rijeci, čije je državno odvjetništvo zaprimilo prijavu protiv njega, a onda i donijelo rješenje o provođenju istrage o lažnom svjedočenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Španjolskoj nema prebivalište ni boravište, a nije bio niti registriran kod španjolske policije.

Njegov odvjetnik iz Burgosa poslao je ovaj tjedan novi dopis istražnom sudu u Madridu u kojem stoji da Sindičić odbija izručenje Hrvatskoj te da se slučaj može riješiti drugim metodama, a ne izručenjem.

Španjolska državna odvjetnica smatra, pak, da nema prepreka njegovu izručenju te da bi ono bilo u skladu s europskim uhidbenim nalogom. Hrvatska je jedina zemlja koja traži njegovo izručenje, kažu u istražnom sudu.
Sindičić se 17 dana nalazi u zatvoru udaljenom 42 kilometra od Madrida gdje čeka odluku o izručenju. Istražni sud u Madridu trebao bi presuditi u roku od dva tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok traje istraga Guardia Civil ne želi iznositi detalje oko njegova privođenja. Izvor iz Guardije Civil u Burgosu kaže da je priveden u samom gradu dok se nalazio u društvu talijanske državljanke, a kod sebe je imao hrvatsku putovnicu i talijansku osobnu iskaznicu. Idući dan je sproveden u glavni grad Madrid u pratnji svog odvjetnika iz Burgosa koji je istražnom sucu rekao da odbija izručenje.

Ostaje nepoznato što je Sindičić radio u Burgosu. Ondje je mogao doći iz Italije i ostalih zemalja šengenske zone bez pregleda dokumenata na granicama budući taj režim slobodnog kretanja to omogućuje. Hrvatska nije među 26 zemalja koje čine schengensku zonu.

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova izvijestilo je nakon uhićenja da se nije obratio za konzularnu pomoć hrvatskom veleposlanstvu u Madridu.

Sindičićev odvjetnik iz Burgosa u petak nije bio dostupan za komentar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vinko Sindičić je bio osuđen na 15 godina zatvora zbog atentata na hrvatskog emigranta Nikolu Štedula u Škotskoj 1988. godine. U Zagrebu mu je suđeno zbog ubojstva emigranta Brune Bušića u Parizu 1978. godine ali je 2000. oslobođen optužbe. U medijima se spominjao i kao ubojica hrvatske obitelji Ševo u Italiji pored Venezije te nekih drugih emigranata u Njemačkoj i Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.