Orban odustao od uvođenja poreza na internet

Mađarski premijer Viktor Orban odustao je od plana uvođenja poreza na internet u njegovu sadašnjem obliku nakon prosvjeda tisuća ljudi diljem zemlje i obećao je provesti “nacionalne konzultacije” u siječnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi su “onemogućili” uvođenje poreza, rekao je Orban za državni radio. “Porez na internet ne može se uvesti u sadašnjem obliku… Ništa se ne može uvesti u ovim okolnostima”, kazao je.

Konzervativna Orbanova vlada željela je uvesti porez na preuzimanje podataka s interneta u visini od 150 forinta (3,80 kune) za gigabajt. Europska komisija oštro je kritizirala taj prijedlog, a njegovi protivnici su rekli da se njime žele ograničiti temeljne slobode.

Plan o uvođenju poreza na internet izazvao je najveće prosvjede protiv Orbanove vlade otkako se on vratio na vlast 2010. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada će iduće godine početi “nacionalne konzultacije” o tome treba li uvesti porez na internet, rekao je premijer dodajući da će konzultacije “dugo trajati”.

Prosvjednici su najavili “proslavu” u petak navečer.

Komentator BloombergViewa, Leonid Bershidsky napisao je kako niti jedna druga zemlja nije nametnula takav porez – ali da je taj prijedlog bio “uglavnom u skladu s poreznom politikom koju Orban provodi od dolaska na vlast 2010.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađari plaćaju fiksni porez na dohodak od svega 16%, i državna korporativna stopa poreza je fiksirana na 19% (manje za male poduzetnike). Ali Mađarski PDV je 27%, najviši u Europi, i nametnuti su posebni porezi na pojedine industrije – uključujući bankarstvo, oglašavanje i telekomunikacije, koje su dominantne od strane inozemnih ulagača(igrača). Telekomunikacijski operateri plaćaju razgovore po minuti i po poruci. S gledišta Vlade, kako je internet postao dominantan u tim uslugama, trebalo bi, također, podijeliti i porezno opterećenje, obrazlaže Bershidsky.

No, stvarnost je da potrošači koji redovito prate programe preko streaming usluga poput Netflixa u troše oko 40 gigabajta mjesečno, što bi potencijalno predstavljalo mjesečno porezno opterećenje od preko 150 kuna.

Sredinom 90ih, kada je ideja o oporezivanju internet prometa prvi puta objavljena u Europi, 2 njena autora Luc Soete i Karin Kamp sa Sveučilišta u Maastrichu, požalila su se da su reakcije bile u spektru od uvreda do poruka da se ‘ostave interneta’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.