Ove godine se očekuje manje migranata, ali i veća nezaposlenost u Njemačkoj

Foto: fah

Njemačka bi ove godine trebala primiti 300 do 400 tisuća migranata, što je dvije trećine manje od protekle rekordne godine, proizlazi iz studije Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB) objavljene u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od travnja ove godine u Njemačku pristiže mjesečno oko 16.000 tražitelja azila što je znatni pad u odnosu na studeni prošle godine kada je u zemlju ušlo preko 200.000 izbjeglica”, rekao je Herbert Bruecker iz IAB-a u Nuernbergu.

Kako nadalje procjenjuje IAB, pod uvjetom da politički okviri ostanu isti, do kraja godine bi tako u Njemačku trebalo ući oko 300 do 400 tisuća izbjeglica.

“To znači da se situacija sa sporazumom o izbjeglicama između Turske i Europske unije te stanje na balkanskoj ruti ne smiju promijeniti”, rekao je Bruecker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do kraja godine bi oko 160 tisuća izbjeglica trebalo ostvariti uvjete za neograničen pristup tržištu rada a dugoročno bi se taj broj trebao popeti na 700 tisuća.

Isti institut je objavio i podatke o stručnoj spremi izbjeglica koja pokazuje da 70 posto migranata koje već sad imaju pristup tržištu rada, nemaju završeno stručno obrazovanje.

Njemačka vlada dugoročno računa s porastom stope nezaposlenosti kao posljedice priljeva izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.