Petir zatražila od EK nadzor Monsanto sjemena i zaštitu biotičkog suvereniteta Hrvatske

Zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir zatražila je od Europske komisije nadzor sjemena tvrtke Monsanto i zaštitu biotičkog suvereniteta Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su u svibnju ove godine Republiku Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju zadesile katastrofalne poplave, u pomoć poplavljenim područjima uključile su se mnogobrojne organizacije, udruge i tvrtke. Jedan od najvećih svjetskih proizvođača GMO proizvoda Monsanto proteklog je mjeseca donirao poljoprivrednicima u poplavljenom području 445 tisuća Eura vrijedno sjeme kukuruza te sjeme rajčice, krastavaca i zelja u vrijednosti od još 75 tisuća eura, a vijest je objavljena na njihovoj službenoj stranici monsantoblog.eu, rekla je u svom zastupničkom pitanju Europskoj komisiji Marijana Petir .

Mediji i stručnjaci tvrde da se radi o GMO sjemenu koje je kao “humanitarna pomoć” uvedeno u ove tri zemlje. “Ako je to točno, takvim postupanjem je Monsanto doveo poljoprivrednike u zabludu ali i u opasnost od nepoštivanja nacionalnih propisa jedne od zemalja članica EU – Hrvatske, u kojoj nije dozvoljena sjetva GMO sjemena temeljem važećih propisa”, navela je Petir.

“Molim Europsku komisiju da izvrši nadzor doniranog sjemena tvrtke Monsanto, te da me informira o kojoj se vrsti i sorti sjemena radi i da li utvrđena sorta ima odgovarajuće dozvole za stavljanje na tržište Europske unije. Zanima me na koji način Europska komisija može zaštiti građane država članica od sličnih pokušaja da ih se mimo nacionalnih propisa i pod krinkom humanitarne pomoći dovodi u zabludu i time ugrožava biotički suverenitet njihovih zemalja? », stoji u pisanom zastupničkom pitanju hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir Europskoj komisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.