Slovenci idu na referendum protiv Udbe – za pristup udbaškoj arhivi

Službena kampanja za referendum na kojem će birači 8. lipnja odlučivati hoće li prihvatiti ili odbiti zakon koji regulira pristup arhivskoj građi nekadašnjih društveno-političkih organizacija počela je u petak u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijator referenduma je oporbena Slovenska demokratska stranka (SDS) koja je za njegovo održavanje uspjela prikupiti 46.000 potpisa.

Inicijatori očekuju da birači odbiju zakon koji je parlament već prihvatio. Tvrde da novi propisi iz tog zakona otežavaju istraživačima pristup arhivskoj građi, posebice materijalima koji se odnose na djelovanje nekadašnjih društveno-političkih organizacija i službe državne sigurnosti (tzv. udbe) iz razdoblja bivše Jugoslavije.

Roman Leljak, slovenski publicist i istraživač arhiva izjavio je nedavno da posjeduje dokument jugoslavenske tajne službe koji tereti Josipa Perkovića u slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića, a taj dokument je sada na njemačkom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju ove godine na tiskovnoj konferenciji u Ljubljani Leljak je iznio dokaze da je ubojstvo hrvatskog emigranta Nikice Martinovića 1975. u Klagenfurtu odobrio nekadašnji načelnik slovenske Službe državne sigurnosti Janez Zemljarič.

Leljak je ustvrdio i da je u arhivima, kojima je sada otežan pristup, pronašao izravne dokaze da je diktator Josip Broz Tito odgovoran za poratne zločine u Sloveniji i Hrvatskoj, kao i da su za sve zločine komunističke diktature znali članovi Centralnog komiteta.

Slovenci će ove godine čak četiri puta izlaziti na birališta. Ponajprije će 25. svibnja birati osam svojih  zastupnika u Europskom parlamentu, a zatim će se 8. lipnja na referendumu  izjasniti o pristupu arhivskoj građi. Nakon toga, vjerojatno sredinom srpnja, održat će se prijevremeni parlamentarni izbori, a na jesen, u listopadu i redoviti izbori za općinska vijeća i načelnike općina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.