Slovenci zadovoljni prvim prekidom postupka PBZ-a i Zabe protiv Ljubljanske banke

Nedavnu odluku sutkinje Vinke Nobilo s općinskog suda u Zagrebu da prekine postupak u tužbi Privredne banke Zagreb (PBZ) protiv Ljubljanske banke i Nove Ljubljanske banke (NLB), što je jedan od više procesa koji se na hrvatskim sudovima vode oko prenesene devizne štednje hrvatskih štediša Ljubljanske bake Zagreb, Slovenija vidi kao pozitivan signal da će se to pitanje Hrvatska rješavati na sukcesijskim osnovama, prenijeli su u petak slovenski mediji koji se pozivaju na diplomatske izvore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Nobilo odbila je prijedlog odvjetnika PBZ-a da se postupak stavi u mirovanje i njezina odluka da ga prekine u skladu je s Memorandumom iz Mokrica, koji su prošle godine potpisali premijeri Zoran Milanović i Janez Janša, po kojemu rješenje za prenesenu deviznu štednju treba naći u okviru sukcesije, kažu slovenski izvori.

To je prvi put da je u 27 tužbi PBZ-a i Zabe protiv slovenskih banaka pred hrvatskim sudovima da je postupak prekinut.

Dvije strane različito tumače izraz “stay” koji se odnosi na postupke protiv Ljubljanske banke pred hrvatskim sudištima. Slovenija smatra da postupke u skladu s memorandumom treba prekinuti i da su se dvije strane obvezale da će rješenje u međuvremenu tražiti u okviru sukcesije. Hrvatska strana izraz “stay” tumači kao zastoj, odnosno mirovanje koje prema ovogodišnjim izmjenama zakona o parničnom postupku može trajati godinu dana, nakon čega se može za još godinu dana produžiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da se da se s mirovanjem postupka moraju usuglasiti obje strane, a toga u navedenom predmetu nije bilo, sutkinja Nobila odlučila je prekinuti postupak, navodi Slovenska tiskovna agencija.

Ovo je također prvi put, tumači slovenska strana, da je hrvatski sud potvrdio Memorandum iz Mokrica kao međunarodni dokument, koji je iznad domaćeg zakonodavstva. Banski dvori, navodi isti izvor, Memorandum su podredili hrvatskom zakonodavstvu s obrazloženjem da se ne radi o dokumentu ratificiranom u Saboru.

“Slovenska strana vidi odluku suda kao poticajan znak, kao svjetlo na kraju tunela prema putu da i Hrvatska kao supotpisnica memoranduma iz Mokrica taj dokument poštuje kao međunarodni ugovor, što on i jest”, navelo je u izjavi za STA slovensko veleposlanstvo u Zagrebu, navevši da je za slovensku stranu neprihvatljivo da se spor oko stare devizne štednje odvija na sudu umjesto u pregovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova nekoliko je puta ponovilo da Hrvatska poštuje Memorandum iz Mokrica koji predviđa zastoj postupaka pred sudovima i da je Hrvatska sa svoje strane osigurala uvjete za zastoj postupka, a Slovenija ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.