Slovenija će širenje potkornjaka snimati termokamerama iz bespilotnih letjelica

Foto: Thinkstock

U borbi protiv potkornjaka, nametnika koji je zadnjih godina izazvao velike štete u crnogoričnim šumama, Slovenija je dogovorom ministarstva poljoprivrede i ministarstva obrane angažirala bespilotne letjelice, dronove, koji će registrirati područja zahvaćena ovim štetnim nametnikom koji se zavlači pod koru stabla i uništava drveće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dronovi slovenske vojske opremljeni termokamerama od idućeg će mjeseca iz zraka snimati šume kako bi se zarazom potkornjaka najugroženija područja identificirala, a onda poduzele mjere na sječi i izvozu oboljelog drveća, odnosno oštećene drvne mase na preradu.

Dron ne može registrirati prisutnost potkornjaka, ali se termokamerom može opaziti promjena temperature u šumi ili promjena opsega stabala, što onda ukazuje na njegov masovniji napad, navode slovenski stručnjaci.

Takav način borbe protiv opasnog nametnika podržao je i ministar poljoprivrede Dejan Židan, rekavši da je riječ o novoj metodi koju tek treba testirati, a njome će najprije biti ispitano zdravstveno stanje šuma u okolici Novog Mesta, u južnom dijelu Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako rezultati metode budu dobri, dronovi će se koristiti i na drugim područjima, gdje je zaraza već prisutna ili se sumnja da će se pojaviti.

Židan je rekao da je stanje s invazijom smrekova potkornjaka i dalje teško, te da se ove jeseni i zime ne očekuje smirivanje situacije, ali je odlučno zanijekao neke katastrofične prognoze da bi zemlja zbog ovog štetnika mogla ostati bez većine šumskih površina.

Prema službenim podacima slovenskog šumarskog instituta, potkornjak je do listopada ove godine napao 1,9 milijuna kubika drvne mase.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada je izvršena sanitarna sječa 1,2 milijuna kubika crnogorice. Najveće štete od potkornjaka zabilježene su na području Ljubljane, Bleda i Postojne.

Napad potkornjaka koji je osobito izražen nakon smrzavice i leda iz siječnja 2014. godine, kada je u Sloveniji u šumama po podacima vlade bilo 400 milijuna eura šteta zbog loma drveća. Odlomljeno drveće i granje nije dovoljno brzo uklonjeno iz šuma, pa su visoke ljetne i proljetne temperature pogodovale razvoju i širenju potkornjaka koji je u crnogoričnim šumama i inače prisutan.

U šumarskom institutu kažu da se množenje potkornjaka zadnje dvije godine ne zaustavlja. Tako je od početka ove godine do kraja rujna otkriveno 1,8 milijuna kubika napadnutog drveća, dok je lani u istom razdoblju bilo zaraženo nešto manje, 1,6 milijuna kubika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju toplog vremena ove jeseni i zime, stanje bi se – kako upozoravaju šumarski stručnjaci – moglo dodatno pogoršati, pa bi zbog potkornjaka ove godine Sloveniji možda trebalo sanitarno posjeći više od dva milijuna kubika drveća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.