Slovenija pred sudom EU-a zbog neriješenih deponija štetnog otpada

špijuni
Foto: Thinkstock

Europska komisija pokrenula je u četvrtak postupak protiv Slovenije jer nije na vrijeme sanirala 28 nezakonitih komunalnih i industrijskih deponija koje se tretitraju kao ekološki opasni i štetni za zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija je odlagališta bila dužna zatvoriti do 2009., ali to nije učinila, pa je u međuvremenu dobila dvije opomene na koje se nije adekvatno odazvala i odlagališta sanirala ili zatvorila.

Zato je protiv Slovenije EK pokrenula postupak pred sudom EU-a u Luksemburgu, a ako se utvrdi da je Ljubljana postupala protiv pravne stečevine Unije mogla bi biti osuđena na plaćanje kazni.

Slične je postupke Europska unija pokrenula protiv još šest država – Bugarske, Cipra, Španjolske, Italije, Rumunjske i Slovačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema europskim pravilima, države članice EU-a moraju preraditi i odstraniti štetni otpad na način koji ne ugrožava zdravlje ljudi i okoliš, te zabraniti postupke tvrtki ili lokalnih zajednica koje dopuštaju nekontrolirano ostavljanje otpada na neadekvatnim mjestima u prirodi.

Zbog kašnjenja u saniranju deponija internim sankcijama u prošlosti su već bila kažnjena dva slovenska ministra za okoliš – Janez Podobnik i Karl Erjavec, sadašnji ministar vanjskih poslova, koji je zbog toga bio smijenjen s mjesta ministra okoliša u jednoj od ranijih vlada.

U svojoj drugoj opomeni prošle godine, Komisija je Sloveniju upozorila da je od 35 nelegalnih deponija uspjela sanirati samo njih sedam, te da još nije riješeno saniranje velikog industrijskog deponija kod Celja koje sadrži teške metale i kemijski otpad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.