U Europskom parlamentu minuta šutnje za žrtve genocida u Srebrenici

Plenarna sjednica Europskog parlamenta započela je ponedjeljak popodne u Strasbourgu minutom šutnje za žrtve genocida u Srebrenici prije 20 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispred dvorane prije početka plenarne sjednice, zastupnici Jozo Radoš (ALDE, Hrvatska), Eduard Kukan (EPP, Slovačka), Tanja Fajon (S&D, Slovenija) i Igor Šoltes (Zeleni, Slovenija) podijelili su svim zastupnicima po jednu “ružu Srebrenice” koje je ručno izradila udruga “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, kao podsjetnik da se takav grozan zločin više nikada ne smije ponoviti.

“Danas smo u mislima s ljudima koji su ubijeni prije 20 godina u Srebrenici, kada je osam tisuća mladića okrutno ubijeno u srcu Europe”, rekao je na početku plenarne sjednice predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.

“Bio je to najveći ratni zločin nakon Drugog svjetkog rata, genocid, što se nikada nije smjelo dopustiti. To je kolektivni neuspjeh međunarodne zajednice, velika sramota koja je ostala do danas”, rekao je Schulz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da su “destruktivne snage još uvijek žive” i da je “sigurno i stabilno susjedstvo i u našem vlastitom interesu”.

“Nikad nećemo zaboraviti Srebrenicu, jer bez sjećanja nema pomirenja”, rekao je predsjednik Europskog parlamenta.

U ime Europskog parlamenta na komemaraciji u Srebrenici 11. srpnja bit će austrijska zastupnica Urlike Lunaček (Zeleni).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak će Parlament raspravljati i glasovati o rezoluciji o Srebrenici, na inicijativu zastupnika Ivana Jakovčića (ALDE/Hrvatska). Dosada je Europski parlament dva puta izglasavao rezolucije o Srebrenici – 2005. i 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.