Uspjeh u Bruxellesu: Iz Izvješća izbrisano vrijeđanje Hrvatske i referenduma o braku

U Europskom parlamentu danas je usvojeno Godišnje izvješće o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu za 2013. i politici Europske unije u tom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz konačnog teksta izvješća izbrisan je članak koji je osuđivao Hrvatsku i referendum o braku, lažno stavljajući referendum u kontekst netrpeljivosti i diskriminacije.

FRANCE EU EUROPEAN PARLIAMENT

Protiv ovakvog Izvješća pokrenuta je i peticija na platformi za građanske akcije – CitizenGo koja je prikupila preko 156 000 potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferencija za medije graðanske inicijative 'U ime obitelji'

 

Uoči glasovanja inicijativa ‘U ime obitelji’ pisala svim zastupnicima u EP

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanska inicijativa “U ime obitelji” poslala je uoči glasovanja o Panzeri Izvješća pismo svim zastupnicima u Europskom parlamentu tražeći ih da glasaju protiv stavka 162. Izvješća, koji protivno temeljnom načelu funkcioniranja Europske unije – supsidijarnosti, nameće izjednačavanje istospolne veze i braka svim državama članicama EU; kao i protiv stavka 165., jer vrijeđa Republiku Hrvatsku i njezine građane samo zato što su koristitli svoje temeljno građansko pravo – biračko pravo. “Spominjanje referenduma u negativnom kontekstu ne samo da vrijeđa sudionike referenduma, nego također i smanjuje povjerenje hrvatskih građana u institucije EU i demokratske procese EU”, stoji u pismu “U ime obitelji”. Ukoliko stavci 162. i 165. ne budu povučeni, “U ime obitelji” je pozvala europarlamentarce da glasaju protiv cijelog Izvješća.

Hrvatski europarlamentarci tražili izmjenu Izvješća

Podsjetimo, hrvatski europarlamentarci sudjelovali su jučer u raspravi o Izvješću Panzeri.  Eurozastupnica Ruža Tomašić istaknula je da želja velike većine građana Hrvatske da brak ostane zajednica jedne žene i jednog muškarca nije izraz homofobije ili diskriminacije kako točka 165. izvješća imputira. Davor Ivo Stier napomenuo je kako se u promicanju ljudskih prava mora sustavnije slijediti Povelju Europske unije o temeljnim pravima koja pravo na život stavlja na prvo mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir

Europarlamentarka Marijana Petir iskoristila je mogućnost instrumenta pisane izjave vezane uz Izvješće Panzeri, obzirom da nije dobila mogućnost govoriti, te istaknula kako je ovo izvješće u nekim svojim djelovima izlazi izvan predviđenih okvira za izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu te se miješa u unutrašnja pitanja država članica koje prema načelu supsidijarnosti imaju nadležnost samostalno odlučivati o pitanjima braka i obitelji.

“U paragrafu 165. nedopustivo prozivate Hrvatsku za održavanje referenduma o ustavnoj zaštiti braka iz 2013 godine i stavljate moju državu u neprimjeren kontekst. Tražim da to izbrišete iz izvješća jer prozivate Hrvatsku kao članicu EU za provođenje narodnog referenduma u pitanjima od važnosti za hrvatske građane”, naglasila je Petir dodavši kako smatra da ovakvim izvješćem se čini nepravda Hrvatskoj: “I ne prepoznajete  inicijativu hrvatskih građana da aktivno sudjeluju u političkim procesima svoje zemlje i utječu na odluke koje su njima važne”.

“Dodala bih da se na isti način izvješće dotiče unutarnjih pitanja još dvije zemlje članice Slovačke i Litve u navedenom paragrafu te da u nekoliko drugih paragrafa poput 135.,136. i 164. spominjete pitanja obiteljske, zdravstvene i reproduktivne politike poput pobačaja i istospolnih brakova, koji su također u punoj nadležnosti zemalja članica i stoga tražim da se to izostavi iz izvješća”, zaključila je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkoviæ oštro napao predstavnika Komisije zbog stajališta o Srbiji

Eurozastupnik Andrej Plenković istaknuo je kako mu je drago da je na dnevnom redu izvješće o stanju ljudskih prava i demokracije u svijetu za 2013.

Mislim da se iz ove rasprave vidi da će se sutra usvojena, zadnja verzija vašeg izvješća odnositi na one zemlje na koje i treba, a to su one zemlje koje još nisu članice Europske unije i stoga je dobro da stavci 165. i 162. koji mi se čine spornima na kraju ne budu usvojeni kao što je trenutačno u nacrtu i na čemu svi zajedno radimo, a to posebno govorim s obzirom da dolazim iz Hrvatske”, rekao je Andrej Plenković te dodao: “Ono što mi se čini bitnim je da su ova rasprava i ovo izvješće u duhu naše rasprave na prethodnoj točci dnevnog reda, o vanjskoj politici Europske unije, gdje smo istaknuli kako su europske vrijednosti ključne u promicanju naših ciljeva i naših vrijednosti, a to su ljudska prava, broj 1, i stoga posebno pozdravljam da je kolega Panzeri kao predsjedatelj konferencije svih predsjednika delegacija istaknuo da se u smjernicama za vođenje naših aktivnosti i delegacije moraju voditi temom ljudskih prava prioritetno”.

HKS

Zaštita vrijednosti nije homofobija

Gospodine predsjedniče, u većini podržavam ovo izvješće, ali kao zastupnica iz Hrvatske osjećam se dužnom reagirati na točku 165. izvješća u kojoj izvjestitelj izražava žaljenje zbog ishoda hrvatskog referenduma o definiciji braka iz prosinca 2013. Smatram da ne postoji razlog za žaljenje, jer ustavna definicija braka u Hrvatskoj ni na koji način nije naštetila pravima LGBT zajednice. Dapače. Poslužila je kao katalizator za donošenje zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola u srpnju 2014. kojim je istospolna zajednica stavljena unutar zakona kako i priliči društvu koje brine o svim svojim pripadnicima”, ustvrdila je Ruža Tomašić dodavši kako želja velike većine građana Hrvatske da brak ostane zajednica jedne žene i jednog muškarca nije izraz homofobije ili diskriminacije kako točka 165. izvješća imputira.

To je riječ o pozivu na zaštitu tradicionalnih vrijednosti koje su naše društvo održale homogenim unatoč čestim povijesnim nedaćama koje su zahvaćale Hrvatsku”.

stier ep

Treba poštivati princip supsidijarnosti država

Gospodine predsjedniče, godišnje izvješće o ljudskim pravima je važan instrument za usmjeravanje vanjske politike i politike razvojne suradnje Europske unije. Ovo se izvješće mora fokusirati na stanje ljudskih prava izvan EU-a i stoga se nadam da će se na kraju iz rezolucije izbrisati rečenice o državama članicama, jer im nije ovdje mjesto. Isto tako u promicanju ljudskih prava moramo sustavnije slijediti Povelju Europske unije o temeljnim pravima koja pravo na život stavlja na prvo mjesto”, pojasnio je Davor Ivo Stier te dodao kako se to pitanje često stavlja u kontekst ideoloških borbi ili svjetonazora. No, činjenica je da znanost 21. stoljeća dokazuje da ljudski život počinje puno prije rođenja, započinje začećem.

Prema principu supsidijarnosti pravnu regulaciju za zaštitu ljudskog života kao i reproduktivno zdravlje prepustili smo državama članicama. Isti princip bi trebao vrijediti u odnosima s državama izvan EU-a – ne smijemo drugim narodima nametati rješenja koja s pravom neeuropski narodi uglavnom odbacuju kao ideologiju otpada i nepoštivanja temeljnog prava na život. Ljudska prava su univerzalna, ali samo onda kad je doista samo riječ o pravima čovjeka na dostojanstveni život od začeća do smrti – sve ostalo bi bio samo iskaz ideološke arogancije”, zaključio je Stier.

CitizenGo je pokrenuo i peticiju u znak zahvale zastupnicima koji su svojim glasanjem doprinijeli ovakvom rezultatu, a možete ju potpisati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.