Vijeće Europe stavilo Tursku na listu promatranja

Foto: Fah

Zastupnici vodećeg europskog tijela za ljudska prava u utorak su stavili Tursku na listu promatranja, istaknuvši zabrinutost oko onoga što su nazvali gušenjem otpora i kršenja prava pod predsjednikom Tayyipom Erdoganom koji u svojim rukama koncentrira sve više ovlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasovanje o otvaranju službenog postupka protiv Ankare prošlo je s 113 glasova za i 45 glasova protiv u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. Članica te institucije za ljudska prava, koja djeluje odvojeno od Europske unije, je i sama Turska.

Ova odluka mogla bi imati nepovoljan učinak na turske pregovore o ulasku u EU. Ankara je u posljednjem desetljeću postigla nedovoljan napredak prema europskoj integraciji, a to je dodatno pogoršano Erdoganovim represivnim metodama nakon pokušaja puča koji se dogodio u Turskoj prošlog srpnja.

Tenzije između EU-a i Turske narasle su uoči i nakon referenduma u toj euroazijskoj državi, kojim je Erdoganu odobreno povećanje ovlasti. On je tijekom svoje kampanje članice EU-a poput Njemačke i Nizozemske prozvao da se ponašaju poput nacista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici u europskom parlamentu će u odvojenoj raspravi u srijedu razmatrati odnose s Turskom. Europski ministri vanjskih poslova raspravljat će o situaciji u petak, a europski čelnici će se također osvrnuti na tu temu kad se u subotu sastanu oko Brexita.

Pozive na službeni prekid pregovora s Turskom oko ulaska u EU predvodi Austrija, dok su druge članice opreznije, strahujući od daljnjeg zahlađenja odnosa s tom članicom NATO saveza o kojoj europske države ovise zbog zaustavljanja priljeva migranata.

Turska je članica Vijeća Europe s najviše slučajeva na Europskom sudu za ljudska prava, a većina slučajeva završila je u korist onih koji su je tužili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.