Burilović: veliki interes i hrvatske i poljske strane za suradnju

Poljsko-hrvatski gospodarski forum u četvrtak u Varšavi pokazao je da s obje strane postoji veliki interes za suradnju, a potencijali se vide, među ostalim, na polju energetike, prometa i graditeljstva, rekao je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poljska je gotovo deset puta veće tržište nego što je hrvatsko, ima veliki potencijal što svakako moramo iskoristiti”, kazao je hrvatskim novinarima za vrijeme foruma u Varšavi koji je okupio predstavnike više od 100 hrvatskih i poljskih tvrtki.
Burilović je kazao kako potencijali postoje u sektoru energetike, prometa, graditeljstva, prehrambene industrije, IT industrije i turizma koji je važna gospodarska grana budući da je prošle godine iz Poljske u Hrvatsku došlo oko 700.000 gostiju.
Spomenuo je i kako je u prošle dvije godine nakon ulaska Hrvatske u EU narasla robna razmjena pa je tako prošle godine izvoz u Poljsku povećan za 39,0 posto, dok je uvoz povećan za 24,5 posto.

Njegov kolega, predsjednik Poljske trgovinske komore Andrzej Arendarski, novinarima je odgovorio zbog čega Poljska nije imala negativan rast u vrijeme opće recesije i koja je tajna uspjeha privlačenja novca iz europskih fondova.

“Vrlo smo ozbiljno tretirali pitanje europskih fondova i imali vrlo stroge procedure”, kazao je, a što se tiče poljskog gospodarskog uspjeha bili smo u “kontinuiranom procesu reformi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska je bila četvrto najbrže rastuće gospodarstvo u EU u 2014., a tijekom najsnažnijeg djelovanja globalne gospodarske krize u 2009. bila je gotovo jedina europska ekonomija koja nije iskusila negativan gospodarski rast. Isto tako, na vrhu je što se tiče povlačenja europskih sredstava te je tako od 2007. do 2013. sredstvima iz EU fondova oplodila svoje gospodarstvo za 85 milijardi eura.
Među pedesetak hrvatskih tvrtki koje su sudjelovale na gospodarskom forumu navodno je s poljske strane pokazan najveći interes za Luku Rijeka, tako da su njezini predstavnici umjesto pojedinačnih razgovora organizirali posebni panel u sklopu foruma.
“Popis firmi koje su pokazale interes za razgovore doista je velik stoga smo napravili poseban panel na forumu o prezentaciji Luke Rijeka”, kazao je Vedran Devčić, čelni čovjek Luke Rijeka.

Njegovo je mišljenje da “kada postoji politički okvir onda je puno lakše i gospodarskom dijelu” te stoga pohvaljuje novu inicijativu povezivanja sjevera i juga srednje Europe za koju se zalaže hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a u koju se Luka Rijeka “odlično uklapa”.
Devčić je podsjetio da je upravo poljska tvrtka OT Logistics prošle godine u procesu dokapitalizacije Luke Rijeka postala najveći pojedinačni dioničar nakon države. Imamo zajedno i daljnje planove, rekao je Devčić.
I HŽ Cargo već ima ostvarenu suradnju s jednom poljskom tvrtkom, PKP Cargom, poljskim nacionalnim operaterom željezničkog teretnog prijevoza s kojim je prošle godine sklopljen sporazum o strateškom partnerstvu.

“Danas smo imali sastanke s PKP Cargom o nastavku suradnje i daljnjim koracima”, rekao je u izjavi Danijel Krakić, predsjednik Uprave HŽ Carga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozdravni govor na Poljsko-hrvatskom gospodarskom forumu održali su predsjednici dviju zemalja, Grabar-Kitarović i Andrzej Duda, kao i predsjednici dviju komora.
Tijekom poslijepodneva, na forumu su predstavljeni uspješni primjeri poslovanja hrvatskih tvrtki na poljskom tržištu, te poljskih na hrvatskom.
O iskustvu Dalekovoda-Polska govorio je Tomislav Čorak, predsjednik uprave, a o poljskom iskustvu predstavnik OT Logisticsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.