Hrvatskim šumama porasla dobit 45 posto!

Nicholas A. Tonelli, Flickr

Da hrvatsko gospodarstvo doživljava obnovu u pojedinim velikim sektorima, potvrđuje i odlična vijest iz Hrvatskih šuma. Naime, dobit je za 2015. porasla više od 45%, a neto dobit dosegla je 186 milijuna kuna. To je gotovo 60 milijuna kuna više nego 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihodi od prodaje drva dosegnuli su 1.56 milijardi kuna, te su prema 2014. bili 18,6 milijuna kuna ili jedan posto niži. Kako su izvijestili iz te tvrtke, posrijedi je nastavak trenda povećanja dobiti započet 2012., a na financijsku stabilnost i rast dobiti najviše je utjecala racionalizacija troškova, piše Poslovni.hr

To znači da je optimizacijom poslovanja i smanjenjem rashoda postignut više nego zavidan porast neto dobiti. Naime, rashodi su značajno smanjeni, a ponajviše uštede je ostvareno: sustavom daljinskog praćenja strojeva i vozila, manjim ulaganjima u biološku obnovu šuma, bolja naplata od kupaca zbog strožih uvjeta prodaje i naplate instrumenata osiguranja plaćanja.

Manja ulaganja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2015. ukupni prihodi Hrvatskih šuma iznosili su 2,08 milijardi kuna, što je jedan posto manje nego u 2014., dok su u odnosu na plan veći sedam posto. Pritom su poslovni prihodi iznosili 2,06 milijardi kuna, što je također jedan posto manje nego godinu ranije. Prihodi od prodaje drva dosegnuli su 1,56 milijardi kuna, te su prema 2014. bili 18,6 milijuna kuna ili jedan posto niži. Ulaganja u biološku obnovu šuma iz sredstava općekorisne funkcije šuma (OKFŠ) u odnosu na prošlu godinu manja su za 48,4 milijuna kuna.

Plaće iznad prosjeka

Prosječna neto plaća iznosila je 6006 kuna, dok je prosječan broj zaposlenih u odnosu na godinu ranije smanjen tri posto, pa je krajem 2015. ukupno u Hrvatskim šumama bilo 7255 radnika. U troškove poslovanja razdoblja uključene su i rezervacije za otpremnine radnicima od 61,2 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.