Incijativa ‘Ne damo naše autoceste’ prikupila dosad 487.612 potpisa – preliminarni rezultati

Mijat Stanić i Teodor Celakoski s ostalim predstavnicima inicijative “Ne damo naše autoceste!” danas su objavili novinarima kako su dosad prikupili 487.612 potpisa za raspisivanje referenduma protiv monetizacije autocesta te poručili: “Spasili smo hrvatske autoceste!”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To su preliminarni rezultati, potpisne liste nam još pristižu, a očekujemo preko pola milijuna potpisa”, rekao je Celakoski.

Mijat Stanić je kazao da vjeruje kako će inicijativa predati potpise do kraja idućeg tjedna u Hrvatski sabor, odnosno da će predsjednika Sabora tražiti termin.

Stanić je najavio kako će od Sabora, od početka zasjedanja, tražiti da pregleda potpise u roku od 15 dana, a za datum referenduma, kazao je Stanić, incijativa “Ne damo naše autoceste” predlaže isti datum održavanja predsjedničkih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U tom slučaju će referendum koštati barem 10 puta jeftinije, a svako dodatno trošenje novaca ide na dušu Vlade”, ustvrdio je Stanić.

“Ova brojka je preko 113 tisuća potpisa više od onoga što smatramo da je potrebno za raspisivanje referenduma, a smatramo da broj potpisa koji je potreban za raspisivanje referenduma je 373.871 potpis”, nastavio je Celakoski te dodao da iako imaju uvjete i za raspisivanje “po težim kriterijima”, smatramo da “vlast treba izaći uvijek ususret građanskim inicijativama, ukoliko ima ovakvu neodrživu situaciju – dvojbeno tumačenje propisa”.

Celakoski je kazao kako inicijativa ne želi stati ovom kampanjom, odnosno prikupljanjem potpisa i referendumom osiguraju većinu protiv koncesioniranja autocesta, već žele izazvati javnu raspravu i zahtijevati od vlasti da ih se “više ne gura u opcije politički klijentelizam, korupcija ili privatizacija što je podvaljivano”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radit ćemo na izgradnji boljeg modela upravljanja javnim tvrtkama, institucijama te javnim dobrom koji se neće oslanjati na partitokratsku kontrolu, nego na javnu, stručnu i društvenu”, napomenuo je Celakoski te dodao da će i dalje proširivati i graditi opoziciju koja više neće omogućavati državi i vlasti da radi na štetu građana i države.

Danas smo odlučili na sastanku da želimo ići na predlaganje modela koji će za javne resurse i tvrtke uvesti napredan model, u odnosu na ovaj grabeški, klijentelistički i korupcijski model koji nam se nudi.

Celakoski se osvrnuo i na moguće osporavanje njihovog referendumskog pitanja na Ustavnom sudu argumentima o tome da se dovodi u pitanje tržišno nadmetanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to je postavio pitanje: “Služi li vlada interesima građana ili međunarodnih financijskih institucija?”

Napomenuo je kako “vlada uporno ne pokazuje ni jedan izračun za idućih 40 godina potencijalnih zarada od autocesta, već govori samo o kamatama što je podvala i manipulacija”. Dodao je kako su i “savjetnici koje je Vlada naručila po ovom pitanju nekompetentni” jer su rekli da “nema stvarnog društvenog rizika od tog pothvata”.

Mijat Stanić zahvalio se volonterima i podupirateljima inicijative te napomenuo kako je u akciji prikupljanja potpisa sudjelovalo 7 udruga civilnog društva i 7 predstavnika sindikata.

“Ova platforma kojom smo krenuli u zaštitu javnih dobara, nije završila svoje aktivnosti začetkom ovog referenduma, nego tek dolazi vrijeme gdje će civilno društvo, odnosno građani RH imati prilike utjecati prilikom donošenja odluka i izvan izbora”, istaknuo je Stanić te napomenuo kako će vlast morati slušati i ponašati se u skladu sa zahtjevima građana, a ne uskih interesnih skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.