Pariška arbitraža za Inu potrajat će do dvije godine

Na Arbitražnom sudu Međunarodne trgovačke komore u Parizu počela je pravna borba za Inu – postupak na osnovi Vladine tužbe protiv MOL-a. Pred arbitražnim vijećem Hrvatska će pokušati dokazati da je ugovor s MOL-om nezakonit i poništiti ga, piše hrt.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska, na čelu s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom, traži raskid svih Sanaderovih ugovora s mađarskim MOL-om o upravljanju Inom, jer ih smatra nezakonitim. Najjači argument za to je pravomoćna presuda Ivi Sanaderu za uzimanje mita od predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, nakon čega su upravljačka prava prepuštena Mađarima.

Postupak arbitraže, kojim će se konačno razriješiti upravljački odnosi u Ini utvrđene dioničkim ugovorom iz 2009. godine, počeo je pripremnim sastankom na kojem se planirao daljnji tijek arbitražnig postupka. Cijeli bi postupak mogao trajati do dvije godine.

Riječ je o jednoj od najuglednijih arbitražnih institucija. Spor se vodi pred tročlanim arbitražnim vijećem kojega su stranke same imenovale i protiv odluka toga vijeća nema mogućnosti žalbe niti naknadnog osporavanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je, nakon što su svi pregovori između hrvatske Vlade i MOL-a do sada propali, ta duga i mučna trakavica nastavljena u Parizu. Hrvatska će tražiti proglašavanje dioničarskog ugovora iz 2009. ništetnim te da MOL nadoknadi štetu za koju smatra da je Ini počinjena u posljednjih pet godina. Ako hrvatska strana uspije poništiti ugovor, INA će biti vraćena na upravljanje državi. U MOL-u ne misle tako i ističu da Vlada nije poštovala odredbe ugovora koja se tiče izdvajanja plinskog poslovanja.

Hrt.hr prenosi kako će postupak koji je složen očito potrajati prilično dugo, a do konačne odluke Vlada i MOL ostaju dionički partneri u Ini. Zapravo je najvažnije da u svakodonevnom radu kao odgovorni vlasnici vode računa o poslovnoj dobrobiti Ine i njezinom razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.