Radnici INA-e stavljeni pred ‘gotov čin’: 25 posto niže plaće ili otkaz

Foto: Fah

Oko dvije i pol tisuće radnika koji rade na maloprodajnim mjestima INA-e ovih dana dobilo je ponudu: mogu pristati na smanjenje plaće za 25 posto ili slijedi sporazumni otkaz. Već ranije su bili upoznati s reorganizacijom u kompaniji, prema kojoj će radnici u maloprodaji biti raspoređeni u novu tvrtku INA Maloprodajni servisi, no, rok od osam dana u kojem moraju odlučiti žele li prijeći u novu tvrtku, uz lošije financijske uvjete ili pristati na sporazumni otkaz, bio je šok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz kompanije ističu da su ugovori o radu u skladu su sa “Sporazumom o poslovno održivom modelu upravljanja maloprodajnom mrežom”, koji su krajem srpnja potpisali predstavnici triju sindikata potpisnika kolektivnog ugovora u Ini (INAŠ – Sindikat naftne djelatnosti, Sindikat naftnog gospodarstva – SING i Samostalni sindikat radnika u djelatnostima energetike, kemije i nemetala Hrvatske – EKN), predstavnici Radničkog Vijeća Ine, predstavnik INA Maloprodajnih servisa d.o.o. te predstavnici INA-e.

Također napominju da ako netko od radnika ne želi prijeći u novu tvrtku, bit će zbrinut sukladno kolektivnom ugovoru te će dobiti otpremninu u iznosu koji je, kako kažu, značajno viši od hrvatskog prosjeka.

Kažu da se broj zaposlenih u Ininoj maloprodaji neće smanjivati, te da će nepopunjena radna mjesta prodavača na kojima trenutno rade radnici koji ne odluče prijeći u novu tvrtku, popuniti novim zapošljavanjem s tržišta rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.