Zagreb domaćin međunarodnog poslovnog umrežavanja prijavitelja EU projekata

Foto: fah

Međunarodni događaj Horizon 2020 European Health Brokerage Event, namijenjen umrežavanju potencijalnih prijavitelja EU projekata u sklopu programa Obzor 2020. – visokim učilištima, malim i srednjim poduzećima – zainteresiranih za otvorene natječaje u području Zdravlje, demografske promjene i kvaliteta života, otvoren je u četvrtak u hotelu Westin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema službenim podacima Europske komisije, Hrvatska je do kraja rujna 2016. povukla gotovo 29 milijuna eura za financiranje 132 EU projekta kroz natječaje u programu Obzor 2020. U području Zdravlje, demografske promjene i kvaliteta života financira se deset EU projekata u kojima sudjeluju hrvatski partneri, a dodijeljeno im je ukupno 2,1 milijuna eura.

Očekuje se da će Horizon 2020 European Health Brokerage Event – Zagreb 2017. pozitivno utjecati na uspješnost Hrvatske u programu Obzor 2020. te dodatno potaknuti hrvatske znanstvenike, poduzetnike i inovatore na sudjelovanje u EU natječajima kako bi financirali svoje inovativne ideje.

Cilj ovog EU programa za podršku istraživanju i razvoju je osigurati efikasnu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu svim stanovnicima EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Događaj se održava jedanput godišnje pod pokroviteljstvom Obzor 2020. projekta Health NCP Net 2.0 i Europske poduzetničke mreže (EEN). Domaćinstvo je ove godine prvi put pripalo Zagrebu, a uz Agenciju za mobilnost i programe EU u organizaciji sudjeluju i agencija HAMAG-BICRO te Step-RI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.

Državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Matko Glunčić rekao je da se u proteklim godinama Europa susrela s mnogobrojnim teškim izazovima poput migracija, financijske krize i starenja populacije, a da bi se, dodao je, suočili s tim problemima, trebamo pametna nova rješenja koja se temelje na interdisciplinarnosti i ulaganju u istraživanja.

Poručio je i da je uspostavljanje kvalitetnog partnerstva i komunikacije ključ uspjeha, istaknuvši da je ovaj događaj prilika za to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivona Lerman iz Inicijative za inovativne lijekove (Innovative Medicines Initiative, IMI) kazala je da razvoj novih lijekova i cjepiva postaje sve skuplji i neučinkovitiji, stoga je cilj Inicijative poboljšanje zdravlja ubrzavanjem razvoja inovativnih lijekova, posebice u područjima u kojima postoji stalna medicinska ili društvena potreba.

To, dodala je, čini tako što omogućava suradnju između ključnih igrača koji su uključeni u zdravstvena istraživanja – sveučilišta, farmaceutske i druge industrije, mala i srednja poduzeća (MSP), udruge pacijenata i regulatori lijekova.

Navela je da je cilj IMI 2 programa razvoj nove generacije cjepiva, lijekova i terapija, poput novih antibiotika te da su kroz taj program predviđene 3,2 milijarde eura za to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.