Andrija Hebrang: Povlačim paralelu između Šešelja i sadašnje vlasti, i jednima i drugima je ključni interes borba protiv hrvatskih nacionalnih interesa

Ratni zločinac Vojislav Šešelj, kojeg je nedavno Haaški sud pustio privremno na slobodu zbog bolesti, sinoć je gostovao telefonski u emisiji Bujica u kojoj je ponovio  kako podržava kandidaturu Ive Josipovića te dodao kako mu je Vesna Pusić najomiljenija političarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja podržavam predsjednika Josipovića kao kandidata za predsjednika Republike za još jedan mandat. Što se tiče njegovih izjava, ja to potpuno opravdavam jer sam bio u kontaktu s nekim njegovim savjetnicima i oni su me potakli da izdam priopćenje kako bi on imao priliku da se eksponira kao nacionalist hrvatskoj javnosti. Ja Ivu Josipovića veoma cijenim, zbog njegova oca koji je bio partizan i oficir mislim da je to bila 9. Dalmatinska brigada, koja je oslobodila Široki brijeg i pod komandom oca Ive Josipovića tamo je strijeljan velik broj ustaša, franjevačkih fratara, a strijeljan je i velik broj žena i djece. Pa kada takvi ljudi krenu ubijati, oni teško stanu,” objasnio je Šešelj.

Kazao je kako mu je Vesna Pusić najomiljenija političarka. “Mi se znamo iz osamdesetih godina. Susretali smo se puno puta u Zagrebu na filozofskom fakultetu. Njen djed po majci  je bio istaknuti četnik i to sam čitao iz hrvatskog tiska i to me oduševilo. Mislim da sam sačuvao to. Treba mi stići s mojom prtljagom iz Haaga”, rekao je Šešelj.

Ratni ministar zdravstva Andrija Hebrang naglasio je za narod.hr da “sve što Šešelj kaže, treba uzeti s velikom rezervom jer čovjek koji je počinio takve zločine u ratu kao i njegove pristalice, svakako treba doći pod lupu medicinskog ispitivanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na Šešeljeve izjave o Ivi Josipoviću i Vesni Pusić te istaknuo kako i njih treba uzeti s velikom rezervom.

“U tom kontekstu treba sagledati sve njegove izjave pa tako i ovu. Što se tiče izjave o obitelji Josipovića, sve te podatke čitali smo prije u medijima uz isključenje ovog dijela o streljanjima. Ako ima Šešelj o tome dokaza, bilo bi dobro da svoju tešku optužbu potkrijepi dokazima. Što se tiče Josipovića, mi smo znali da je njegov otac bio visoki komunistički dužnosnik i da je Josipović bio komunist, ali očito mu je velik dio hrvatskog naroda to oprostio kad ga je izabrao za predsjednika”, kazao je Hebrang.

“Proizlazi zaključak da većinsko biračko tijelo njemu ne zamjera njegovu komunističku pripadnost kao ni visoki položaj u komunizmu njegova oca pa ne vidim zašto mu Šešelj pravi reklamu jer isticanje onoga što biračko tijelo prihvaća, a to je politička pozadina Ive Josipovića i njegova oca koje je prihvaćeno u narodu na prošlim izborima, znači raditi Josipoviću u korist”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hebrang je isto ponovio i za komentare o Vesni Pusić.

“Tu mogu reći isti odgovor. Budući da je većinsko biračko tijelo podržalo Kukulele koaliciju (tako je ja nazivam), u kojoj su znali da je Vesna Pusić jedna od prve tri osobe, znači da je većinsko biračko tijelo podržalo i njenu političku platformu i naravno, njezine korijene. Šešelj joj opet time radi reklamu jer biračko tijelo je to i znalo. Pa time ja povlačim paralelu između Šešelja i sadašnje vlasti, i jednima i drugima je ključni interes borba protiv hrvatskih nacionalnih interesa”, napomenuo je.

Hebrang: Nad Hrvatima je počinjen genocid

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojislav Šešelj pušten je iz haškog pritvora, a tijekom Domovinskog rata učinio je sa svojim pristalicama jedne od najtežih ratnih zločina. O ratnim zločinima u Hrvatskoj piše i Andrija Hebrang u svojoj knjizi ‘Zločini nad civilima u srpsko-crnogorskoj agresiji na Republiku Hrvatsku’.

Knjiga je promovirana na puno mjesta u Hrvatskoj, danas je promocija u Novom Vinodloskom primjerice, najavio je Hebrang te istaknuo kako svejedno nije zadobila odgovarajuću medijsku pozornost jer vlast u Hrvatskoj “i dalje želi zadržati Hrvate u poniženom položaju osjećaja krivca, izjednačavajući srpski genocid i hrvatske zločine”.

“Radi se o knjizi koja ne temelju identifikacije i evidencije ubijenih civila dokazuje da je nad Hrvatima izvršen genocid jer je ubijeno 7263 civila bez još 800 nepronađenih, a od 7263 civila, svaki je identificiran i svaki je evidentiran u glavnom stožeru saniteta RH koji sam vodio od prvog do zadnjeg dana rata”, istaknuo je Hebrag.

“Evidencija pokazuje da je gotovo polovina, točnije 47 posto ubijenih civila bilo starije od 60 godina – to je element genocida jer dokazuje da su ciljevi topovskih cijevi naoružanih srpskih civila i JNA bili domovi i kuće, a ne vojni objekti. Drugi podatak je još strašniji – od 7263 ubijena civila, polovina su žene i djeca. 45 posto ubijenih su žene, a 5 posto su djeca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim podacima i čitavim nizom podataka dokazujemo da je izvršen genocid. Sa trećine okupirane Hrvatske protjerano je 260.000 Hrvata, a kad smo u to područje ušli u Oluji, ono je bilo jednonacionalno. Srpsko-crnogorski agresori srušili su 14 hrvatskih bolnica”, napomenuo je Hebrang.

“Knjiga je zbog toga što je dokumentaristička ušla kao dokazni materijal u haški tribunal za tužbu Hrvatske za genocid, dobila je nagradu Udruge dragovoljaca kao najbolja o Domovinskom ratu ove godine. Unatoč tome i velikom broju predstavljanja, knjiga je potpuno prešućena u režimskim medijima zato jer ona razbija politiku Josipovića, Milanovića i njihovih drugova u kojoj smo svi jednako krivi za ovaj rat”, smatra Hebrang.

“Da bi dokazao da nismo svi radili jednake zločine, analiziram u knjizi i tri vjerodostojna izvora podataka o ubojstvima srpskih civila jer svako ubojstvo civila je zločin.
Analiziram Savu Štrbca koji je prijavio 2500 ubijenih srpskih civila, ali na sudu u Haagu mu je priznato samo 80, drugo su sve bili naoružani civili. HHO tvrdio je da smo u Oluji pobili 776 srpska civila. Tu optužbu u Haagu je zastupao drug Žarko Puhovski. Naravno, budući da nisu imali identifikaciju kao ni Savo Štrbac i Veritas, ni jedinstvenu metodologiju utvrđivanja da je civil doista nenaoružani civil, sud u Haagu ga je ismijao i od njegovih 776, prihvatio je 42 ubijena srpska civila. Tu je Žarko Puhovski izgubio tužbu protiv vlastite države, ali ju je zapravo indirektno dobio jer je na hrvatskoj televiziji nakon toga su mu udeseterostručeni nastupi i komentari”, ocijenio je Hebrang.

“Treći izvor podataka je DORH jer je proveo istrage o svim prijavljenim slučajevima, a po DORH-u je ubijeno 47 srpskih civila. Dakle, tri su izvora, 47, 42 i 80, naprama 8000 hrvatskih civila. I sad se sjetite prvih riječi Milanovića i Josipovića nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima kad su nas posjetitli da smo i mi činili zločine”, podsjetio je Hebrang.

“Zašto se podaci iz knjige ne objavljuju? Zato jer i dalje žele zadržati Hrvate u poniženom položaju osjećaja krivca, izjednačavajući srpski genocid i hrvatske zločine, a razlika je golema. Ovo što smo mi počinili je tzv. zločin u ratu, a oni su počinili ratni zločin jer je on planiran. Knjiga je suprotna ideji izjednačavanja agresora i žrtve, računajući da će se tako lakše napraviti pomirba. Međutim, rezolucija Vijeća Europe govori: ‘Nema pomirbe bez istine’. Zato ova knjiga onemogućava da se ponovi povijest iz 1945. kada je ubijeno 200.000 civila kojima se ne zna ni ime, ni grob. Zato smo u sanitetu uveli odjel za informiranje koji je na 32 mjesta od prvoga dana evidentirao smrt civila, provjera pripradnosti jedinicima i kategoriju ubijenog civila. Ključni dokumenti za buduće povjesniočare, jer režimski mediji ne smiju pisati istinu o Domovinskom ratu i zato je knjiga prešućena”, zaključio je Hebrang za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.