Kolakušić: Kako bi Hrvatska izgledala da je Ustavni sud RH sve ove godine imao hrabrosti obavljati svoju temeljnu zadaću?

Foto: Narod.hr

“Zamišljam kako bi Hrvatska danas izgledala da je Ustavni sud RH sve ove godine imao hrabrosti obavljati svoju temeljnu zadaću, a to je ocjena ustavnosti zakona te ukinuo zakone o pretvorbi i privatizaciji, ovršni zakon, zakon o predstečajnim nagodbama na hrvatski način kao i druge zakone kojima je naše postalo nečije. I zato se prijavljujem”, piše u prijavi za suca Ustavnog suda Mislav Kolakušić, od 2011. sudac Trgovačkog suda u Zagrebu, prenosi vecernji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na javni poziv za izbor tri suca Ustavnog suda Republike Hrvatske pristiglo je 12 kandidatura, objavljeno je na mrežnim stranicama Hrvatskog sabora čiji je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav raspisao poziv.

Kandidature su poslali aktualni predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović te suci Mato Arlović i Antun Palarić kojima osmogodišnji mandati istječu u travnju, odnosno srpnju ove godine.

Kandidirao se i Teodor Antić, glavni tajnik tog suda i nekadašnji pomoćnik ministra pravosuđa, potom sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mislav Kolakušić, odvjetnica Mila Mikecin Mišetić, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Goran Selanec, sutkinja Visokog upravnog suda RH Mirjana Juričić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjestu u Ustavnom sudu nadaju se i viši savjetnik u Ministarstvu uprave Sulejman Tabaković, sutkinja Prekršajnog suda Vesna Posavec, viši savjetnik u Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost Joško Badžim te sveučilišni profesor i bivši dekan splitskog Pravnog fakulteta i prorektor Sveučilišta u Splitu Dragan Bolanča.

Rok za kandidature bio je do utorka, 18. travnja, što znači da Odbor ima dovoljno vremena da do ljetne stanke u radu Sabora, dakle do 15. srpnja, izabere tri suca i omogući Ustavnom sudu da radi u punom sastavu. Sabor je, naime, lani izabrao 10 do ukupno 13 ustavnih sudaca.

Ustavne suce Sabor bira dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika (101 glasom) iz reda istaknutih pravnika, osobito sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika i sveučilišnih profesora pravnih znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za suca Ustavnog suda može se izabrati hrvatski državljanin, diplomirani pravnik s najmanje 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci koji se istaknuo znanstvenim ili stručnim radom ili javnim djelovanjem. Osoba koja je stekla doktorat pravnih znanosti može se izabrati za ustavnog suca ako ima najmanje 12 godina radnog iskustva u pravnoj struci. Postupak izbora ustavnih sudaca pokreće Odbor za Ustav objavom javnog poziva.

Podsjetimo, Ustavni sud je institucija koja jamči poštovanje i primjenu odredaba Ustava Republike Hrvatske. Zbog toga su nadležnosti Ustavnog suda najveće i najodgovornije: suglasnost zakona i propisa sa Ustavom, ocjene ustavnosti zakona i inicijativa, praćenje ostvarivanja ustavnosti i izvještavanje Hrvatskog sabora o uočenim neustavnostima, rješavanje sukoba nadležnosti tijela sudbene, zakonodavne i izvršne vlasti; odlučivanje o odgovornosti predsjednika Republike u skladu s Ustavom, te brojne druge nadležnosti od izuzetne (in)direktne važnosti za svakodnevni život građana Hrvatske.

Ustavni sud je neovisan o bilo kojim tijelima izvršne vlasti, a posebno o vladi i predsjedniku države. Bitno je naglasiti nešto što je malo poznato građanima Hrvatske: Ustavni sud ne spada u trodiobu vlasti (izvršna, zakonodavna i sudska), te je u praksi ‘iznad trodiobe vlasti’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvotrećinska većina s jedne strane osigurava široku političku podršku i dogovor uglavnom dviju najvećih stranaka SDP i HDZ i potrebu konsenzusa, ali i potencijalnu opasnost ‘politizacije Ustavnog suda’ i udaljavanje neospornih pravnih stručnjaka potrebnih ljudskih i profesionalnih kvaliteta od mogućnosti da postanu suci Ustavnog suda.

> Odbor za Ustav raspisuje poziv za izbor tri suca Ustavnog suda Republike Hrvatske: Stranke još nisu razgovarale o toj temi?

> Tko je ustavni sudac Miroslav Šumanović koji je za zaštitu prava na život nerođenih i što je izdvojeno mišljenje?

> Zašto se predsjednik Ustavnog suda poziva na krivo tumačenje katoličke vjere, umjesto na Ustav i pravo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.