U komunističkom totalitarizmu samo petina mladih vjerovala u Boga – danas u neovisnoj Hrvatskoj – gotovo svi!

Foto: dubrovacka-biskupija.hr

Broj mladih Hrvata koji danas vjeruju da postoji Bog je čak 78,7%. No, nisu svi ostali mladi oni koji ne vjeruju u Boga – svega 10,3% ne vjeruje u postojanje Boga, dok 11% ima još uvijek sumnje na to pitanje i traži odgovore, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Interesantno je te podatke usporediti s onima iz 1985. Samo 19,6 posto, tj. manje od jedne petine, vjerovalo je tada da uopće postoji Bog, a čak 56% čvrsto je vjerovalo da ne postoji. Pitanja i sumnje glede toga imalo je 24,4% mladih.

Usprkos tome što se i danas vjera u mainstream i drugim medijima proglašava nazadnom, konzervativnom i retrogradnom, a crkva je vrlo često predmet omalovažavanja i ismijavanja, veliki je porast vjere mladih Hrvata. Stoga taj porast vjere nikako se ne može dovesti u vezu sa pomodnošću ili trendom. I ne samo to, institucionalno organiziranje mladih u smislu vjere je u velikom porastu. Tako su danas mladi srednjoškolci i studenti u velikom broju članovi raznih molitveno-duhovnih zajednica kao neokatekumenski put, karizmatski pokret, mladi karmela itd. Tu su i razgranate organizacije koje su već dulje prisutne za mlade kao Frama (Franjevačka Mladež), SKAC (Studenti Katoličke Crkve), široko razgranati studentski vjeronauk itd.

Vrlo je interesantan podatak da svega 26% građana izjavilo da nikada ne ide na misu, dok je preko 30% izjavilo da ide barem jednom tjedno, a ostali više puta mjesečno ili ponekad. To potpuno mijenja tradicionalnu mantru društvenih ljevičarskih dušebrižnika da postoji veliki broj katolika koji uopće ne idu u crkvu. Naime, broj katolika u stanovništvu je oko 87%. Na taj način vidljivo je da velika većina katolika ide u crkvu barem ponekad, a samo manji broj deklariranih katolika ne ide nikada. Ono što je još interesantnije da je veći broj od tih ljudi koji ne ide u crkvu tvrdi da obilježava velike katoličke blagdane Uskrs i Božić na kulturološki, tradicijski ili obiteljski način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.