Kuljiš i Jurčević Tihomiru Dujmoviću otkrili što stoji iza napada na Zlatka Hasanbegovića, te ‘razotkrili’ Ninu Obuljen

Foto: Snimka zaslona

Protekli politički tjedan u Hrvatskoj, izbor novog ministra kulture i sudbinu Zlatka Hasanbegovića u emisiji “Iza zavjese” Tihomira Dujmovića komentirali su publicist i povjesničar Josip Jurčević i novinar Denis Kuljiš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku je Dujmović komentirao da se budući premijer Andrej Plenković “dosta dobro igra sa živcima cijele nacije”, budući da “tri dana prije Vlade ne znamo imena ministara”. Dodao je kako to smatra pametnim i mudrim, jer je to “jedini način da ima mira i da mediji ne ‘pojedu’ sva imena koja priprema kao svoje najbliže suradnike”.

“No kad se radi o ministarstvu kulture, onda su mediji prepuni analize i čini se da je jedina prijeporna točka taj odabir”, započeo je Dujmović upitavši svoje goste kako oni gledaju na ocjene da se – kad govorimo o Hasanbegoviću – radi o “revizionistu povijesti, čovjeku koji ima problema s antifašizmom, koji nas je osramotio vani i već kako ide ta niska prigovora”?

Denis Kuljiš smatra kako su napadi na Hasanbegovića pretjerani jer se on direktno ogradio i poručio kako je ustaštvo najveća sramota hrvatskog naroda. “On je jedan učenjak koji je uglavnom sjedio u institutu i kao osoba je netipična pojava u hrvatskom društvu. Privukao je bizarni publicitet koji je bio instrumentaliziran u političkoj borbi. Da je on imao osobno manju prominentnost, mislim da sve što je on poduzimao ne bi izazvalo, ili bi izazvalo vrlo malo, kontroverze. Kao drugo, on je kao znanstvenik pokazao da nema talent za birokratsko taktiziranje”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neki vještiji lik, primjerice Biškupić, kad bi ukidao potpore neprofinim medijima – to bi izveo na puno lukaviji način”, dodao je Kuljiš, te zaključio da Hasanbegović nije imao prijepornih izjava, već da je problematična bila tek njegova – fotografija s kapom.

S tim se stavom suglasio i Josip Jurčević. Upitao se zašto mediji nisu reagirali kad se bivši predsjednik Ivo Josipović hvalio i fotografirao s partizanskom kapom, a Dujmović je dodao i slučaj mitropolita Porfirija, kojeg su – kad je pjevao četničke pjesme – hrvatski mediji branili!

“To treba gledati i kroz unaprijed pripremanu kanonadu usmjerenu na bivšu vladu Mosta i HDZ-a, te činjenice da je sektor kulture zaista jednouman bio od 1945. godine; da tamo ni vjetrić demokracije, a kamoli hrvatsva, nije zapuhao od 1990-ih. Čitavo to vrijeme, kao ni sektor obrazovanja, nije dodirnut”, kazao je Jurčević. “Dolaskom Hasanbegovića u sektoru kulture su se počeli osjećati ugroženima”, dodao je i objasnio dalje: “Ovo je dakle prvi put da je ovaj sektor – kulture – uopće dodirnut; a on je pun kriminalnih djela”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i da Hasanbegović ne iskače ni po čemu po svojem ministarskom ni znanstvenom profilu, osim što je bio neiskusan – što mu je bila u određenom smislu i “golema prednost”, jer je na taj način napravio puno toga. “Napadi na Hasanbegovića, odraz su straha od otkrivanja niza kriminalnih djelatnosti i nepotizma”, smatra Jurčević.

Obuljen, Praljak i HAVC

Dujmović je zatim komentirao kako su prije nekoliko dana portali, naročito braniteljski, “eksplodirali od prosvjeda” na glasine da bi Nina Obuljen mogla biti ministrica kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dujmović je upitao Jurčevića, koji je prisustvovao konferencijama za tisak koje su organizirale braniteljske udruge, ima li kakve dokaze da je general Praljak morao platiti porez jer su mu knjige okarakterizirane kao šund?! Dujmović je istaknuo da je Obuljen izričito tvrdila ne se riječ šund ne spominje ni u jednom potpisanom dokumentu i da su stručne službe pripremile rješenje -takvo kakvo je bilo – te da na kraju Praljak nije ni platio nikakav porez.

Što je istina o vezi ovrhe 435.000 kuna Praljku i Nine Obuljen?

Javila se i Nina Obuljen: Pročitajte kako se brani i kako napada Hasanbegovića!

“Sve se to može pobijati argumentima i nema nikakve osnove”, počeo je Jurčević istaknuvši da je general Praljak jedini u Hrvatskoj koji je svojim novcem financirao svoje knjige, “koje su pune preslika ratnih dokumenata, bez ijednog autorskog slova – i dokazuju da nije bilo nikakvog udruženog zločinačkog pothvata i da Hrvatska nije izvršila nikakvu agresiju na BiH”. Jurčević je dodao da on osobno može kompetentno stajati iza toga, budući da je sam bio sudski vještak u tom slučaju – u odnosu RH prema BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dalje su raspravljali o radu HAVC-a. Jurčević je istaknuo da HAVC teško krši zakone i svoja pravila, jer je primjerice “Hribar protupravno, iako za to nema ovlasti, mijenjao i stavljao svoje ljude”, a i ljudi u tim tijelima su dobivali novce.

Kad je pokrenuta tema filma “Masakr u Dvoru”, Jurčević je izjavio da je, bez obzira na vraćen novac, šteta protuhrvatske promidžbe već učinjena jer je film prikazan na više filmskih festivala.

HAVC u obrani svog rada i Nine Obuljen, spominju i ministra Hasanbegovića!

Kuljiš je dodao da je upravo nevjerojatno da danas mediji uopće nisu bili zainteresirani za tu cijelu temu, a smatra da nije bilo namjere toliko za činjenjem političke štete, nego da su oni koji su sve odobrili (HAVC) samo sve gledali kroz prizmu novca, jer su im jedino bitni novci. “Baš Hribara briga za te Dance”, zaključio je Kuljiš.

Jurčević je istaknuo da je HAVC “organizirana mafija” određene ideologije, na što je Dujmović tek dodao da je HAVC doduše nastao za vrijeme Ive Sanadera.

“Dolazak Nine Obuljen u Ministarstvo kulture bi jako pridonio proceduralnosti i legalitetu. Ja sam se s njom sukobljavao, ali koliko je poznajem, ona je taj tip političara novog kova, poput Plenkovića”, istaknuo je Kuljiš koji smatra da Obuljen nije kompromitirana i da bi izbor nje za mjesto ministrice bio korak prema proceduralnosti.

“Ona je običan birokrat i radila bi sve što joj je naređeno”, nadovezao se Jurčević, dodavši da sam argument proceduralnosti nije dovoljno dobar da Obuljen dođe na tu poziciju, jer je ona, kako je rekao, “osoba koja je kršila temeljna ljudska – kulturološka prava”.

Nina Obuljen – predsjednica Programskog vijeća HRT-a u vrijeme Gorana Radmana

Na Dujmovićevo pitanje na kraju koga vide u ministarskoj fotelji, Kuljiš je odgovorio da bi to mogla biti Obuljen: “Tu će Plenković pokazati da on upravlja Vladom, strankom i zemljom i ako to bude – ja mislim da će to biti dobro”. Jurčević je pak izjavio da u HDZ-u ima mnoštvo uglednih kulturnjaka i da očekuje da će Plenković u taj resor staviti “nekog uglednog kulturnjaka iz svojih redova”.

Cijelu emisiju pogledajte OVDJE.

Tko je Nina Obuljen – žena koju mediji nameću kao moguću ministricu kulture?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.