Ministarstvo zdravlja odbija dati podatak tko je bio u radnoj skupini za Pravilnik o promjeni spola

Petar Marija Radelj pisao je predstojnici Ureda Vlade za zakonodavstvo Zdenki Pogarčić, jer mu je Ministarstvo zdravlja odbilo dati podatak o sastavu radne skupine koja je sastavila Pravilnik o promjeni spola, a koji, kako navodi, “ozbiljno ugrožava pravnu sigurnost objektivnoga pravnoga poretka, u ime i zbog naknadno odabranoga roda preinačava prirođeni spol, niječe dosadašnju zakonsku predmnjevu istinitosti izvadaka iz matice rođenih te izigrava ustavne i zakonske preduvjete za sklapanje braka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorava da ako je još uvijek na snazi Vladin zaključak od 10. srpnja 2014. kojim je prihvaćen Akcijski plan za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2014. do 2016. godine, onda se prema točki 11.4 se mora objaviti sastav svih radnih skupina, povjerenstava, stručnih savjeta i ad hoc radnih skupina.

“Sastavljanje propisa ne može biti ničije privatno ili anonimno leno! Prema vrijedećoj Međunarodnoj klasifikaciji bolesti Svjetske zdravstvene organizacije poremećaj spolnoga identiteta je psihijatrijski poremećaj, pa je razumljiva izjava neke takve osobe da se protivi javnoj objavi svojega imena. No, želja za anonimnošću ili stidljivost nenavedenoga broja članova stručne radne skupine njih diskvalificira da uopće budu članovima takvoga povjerenstva ili stručne skupine. Takva osoba može poslati svoje primjedbe i prijedloge u javnu raspravu ili prije toga samoj skupini, ili se obratiti ministru, ili angažirati odvjetnika, ali ne može blokirati demokratske institute i ugroziti valjanost donošenja propisa. Zbog samilosti prema osobi koja dvoji kojeg je spola ne može se dopustiti zatiranje temeljnih postulata načela vladavine prava, transparentnosti i javnosti rada Vlade i ministarstava!”, objašnjava.

Smatra da na ovaj način nema dokaza da ikakva struka, ni savjesnost, ni znanje stoje iza toga pravilnika, te se “onemogućuje bilo kakav društveni dijalog o toj socijalnoj osjetljivoj skupini i posljedicama koje pogodovanje njima pričinjava preostaloj populaciji, jer posredni adresati toga pravilnika nisu samo osobe koje “mijenjaju” spol, nego i svi drugi kojima se ovi prvi predstavljaju kao osobe “promijenjenoga” spola”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjeća i kako se već po ovom pitanju žalio Povjerenici za informiranje. Zastupnik u Hrvatskom saboru Dražen Đurović, dr. med., uputio je zastupničko pitanje ministru Siniši Vargi tražeći podatak komu je sve bilo povjereno da sastavi taj pravilnik. Ministarstvo zdravstva je utvrdilo da “ne postoji javni interes” da se znaju imena i prezimena osoba koja su sastavila taj propis.

 * Petar Marija Radelj, Dubrovčanin stalno nastanjen u Zagrebu, teolog i arhivist, urednik, leksikograf, prevoditelj, dobrovoljac i aktivist građanskoga društva, nije član ni jedne stranke ni udruge. Ustrajno se zalaže za naravni zakon, ljudska prava, demokraciju, izgradnju vladavine prava i uspostavu odgovornosti u javnom prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.