Nazor: Hrvatsko društvo nije fašistoidno, toga je ovdje manje nego u drugim zemljama, ali stvara se histerija

Foto: fah

Gostujući u studiju N1, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, povjesničar Ante Nazor je govorio o Povjerenstvu za suočavanje s prošlošću. Nazor smatra da u Povjerenstvu trebaju biti i pravnici i povjesničari, prepoznati znanstvenici po pitanju 20. stoljeća, poznavatelji ne samo Drugog svjetskog nego i Domovinskog rata, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković najavio: Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću krajem veljače

“Napadnut je čovjek, ravnatelj škole u Šibeniku, a Tvrtko Jakovina govori kao da je u pitanju Anne Frank… No nije bio u tome problem, nego u šest panoa, koji su bili dodaci toj izložbi. To je dodatak vezan za Hrvatsku. Prešućeno je da je ravnatelj je godinu dana prije organizirao predavanje o holokaustu i on ima osjećaj za holokaust. On je pozvao tu izložbu, ali je ubačeno tih šest panoa. Zašto je preskočeno vrijeme poraća, nakon ’45.? Tih šest panoa ponovno prešućuju to razdoblje, a pano vezan za Domovinski rat je bio skandalozan. Ti panoi su umetnuti bez znanja organizatora”, kazao je Nazor.

Izložba u šibenskoj školi izazvala pozornost medija: Ravnatelj odbio prikazati ustaše kao zločince, a partizane “kao cvijeće”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nazor je također ustvrdio da hrvatsko društvo nije fašistoidno, kao ni njezine vlasti u zadnjih 27 godina.

“Toga u Hrvatskoj postoji daleko manje nego u drugim zemljama i mislim da je ovo histerija”, kazao je Nazor. Pohvalio je premijera Andreja Plenkovića, jer je kazao da je situacija složena.

“U Ustavu ZAVNOH se spominje, ali i otklon od komunizma”, kazao je Nazor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan kako bi Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću trebalo izgledati, povjesničar Hrvoje Klasić odgovorio je pak: “Iskreno ne znam, osim što novinari pišu o njemu, nisam čuo što bi ono trebalo raditi. Jacques Chirac je jednom rekao da se povijest ne piše zakonima, da povjesničari trebaju istraživati. Ne znam tko bi u njemu trebao sudjelovati ni kako bi trebalo izgledati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.