Odvjetnik Luka Mišetić: Nisam predložio da Hrvatska službeno obilježava stradanje Srba nakon Oluje!

Luka Mišetić
Foto: snimka zaslona

Tijekom jučerašnjeg dana mediji su prenijeli informaciju kako je odvjetnik Luka Mišetić, koji je pred Haškim sudom branio generala Antu Gotovinu, u povodu 20. obljetnice Oluje iznio čudnu inicijativu. Naveli su kako je u autorskom tekstu za Jutarnji list predložio da Hrvatska službeno obilježava stradanje Srba nakon Oluje, čime bi se, siguran je, napokon smanjile političke tenzije između Hrvatske i Srbije. Kao datum je predložen 28. rujna 1995.  kada je u selu Varivode ubijeno devet mještana srpske nacionalnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svom blogu Mišetić sve to demantira, i upozorava kako je HTV-ov Dnevnik objavio prilog o prijedlogu koji ne postoji u njegovom originalnom tekstu, a njegov odgovor prenosimo u cijelosti:

“U Jutarnjem Listu od dana 10.8.2015 godine objavljen je tekst novinarke Suzana Barilar u kojem stoji da sam na stranicama Jutarnjeg Lista navodno “iznio prijedlog da se 28. rujna obilježava kao dan sjećanja na žrtve zločina počinjenih nakon te vojno-redarstvene akcije.” Medjutim, takav prijedlog ne postoji u mom tekstu objavljenom 4.8.2015 godine. Tamo sam napisao sljedece:

“Što da su se, kao rezultat tih gesti, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Zoran Milanović pojavili zajedno na komemoraciji održanoj 28. rujna u spomen svih onih besmisleno ubijenih ljudi u Varivodama i drugim mjestima nakon Operacije Oluja da bi prenijeli svoje iskreno žaljenje cijelog hrvatskog naroda zbog ubojstva tih nevinih žrtava? […]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadajmo se da će jednoga dana Vučić i Pupovac uvidjeti da je održavanje „dana žalosti“ na dan oslobođenja Hrvatske jednako provokativno kao da Hrvatska održi „dan žalosti“ za žrtve Križnog puta 8. svibnja, na Dan pobjede u Europi. Treba nam manje provokacija, i više državničkih mjera. Poput priznavanja genocida u Srebrenici, ili zločinačke prirode Republike Srpske Krajine. Također nam treba da hrvatski vrh prizna bol koju Srbi osjećaju zbog zločina počinjenih nakon Operacije Oluja. Možda bi 28. rujna, obljetnica ubojstava u Varivodama, bio primjeren dan za to.”

Dakle, pisao sam o mogucnosti da Vučić priznaje genocid u Srebrenici, Pupovac priznaje zlocinacki karakter Republike Srpske Krajine, te da hrvatski drzavni vrh ode u Varivodama i izrazi zaljenje hrvatskog naroda zbog ubojstava nevinih zrtava. (Nesto slicno je rekao Kardinal Bozanic u svojoj propovjedi u Kninu: “Nažalost, bilo je nakon vojno-redarstvene akcije i slučajeva pljačkanja i paljenja srpskih kuća, bilo je i žrtava. Zbog toga treba žaliti.”) Nisam iznio prijedlog da Hrvatska uvede sluzbeni “spomendan” ili “dan sjecanja.”

Na temelju teksta novinarke Suzane Barilar, HTV Dnevnik objavio je prilog u kojem se tvrdi da sam “predložio da Hrvatska službeno obilježava stradanje Srba nakon Oluje.” Takav prijedlog ne postoji u mom orginalnom tekstu u Jutarnjem Listu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.