(VIDEO) Pogledajte predstavljanje knjige Davorke Budimir o 797 pripadnika političke elite u Hrvatskoj

Foto: fah

U 11 sati u srijedu 29. ožujka na 17. katu hotela Westin u Zagrebu održano jepredstavljanje knjige Davorke Budimir, predsjednice Transparency Internationala Hrvatske, naslova Politička elita u Hrvatskoj 1990.-2000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Davorka Budimir: “Politička elita u Hrvatskoj 1990.-2000.”

Posted by Narod.hr on 29. ožujka 2017

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na više od 400 stranica  autorica opisuje tranzicijsku političku elitu u Hrvatskoj tijekom prvih deset godina hrvatske samostalnosti istražujući 797 pojedinaca koji su bili na pozicijama nacionalne političke elite u zakonodavnoj i izvšnoj vlasti, te uspoređujući dvije najveće stranačke elite HDZ-a i SDP-a. Rad ima više orginalnih privitaka koji se po prvi puta objavljuju u hrvatskoj javnosti, te će u budućnosti predstavljati sekundarni izvor podataka za daljnja istraživanja.

„Hrvatska tranzicijska politička elita početkom devedesetih godina imala je rijetku privilegiju da izgradi neovisne političke institucije, ali i da istovremeno oblikuje samu sebe. Taj dvostruki proces bio je pun izazova za one koji su donosili i provodili političke odluke. Građani su unaprijed dali povjerenje pojedincima na pozicijama vlasti i s pravom su očekivali bolji, pravedniji i pošteniji život u Hrvatskoj. Vrijeme je da upoznamo one koji su obilježili rušenje komunističkog i izgradnje demokratskog sustava u Hrvatskoj.“

Predstavljanju će prisustvovati predstavnici vlasti, akademske zajednice i veleposlanstava akreditiranih u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekskluzivno donosimo neke ulomke iz knjige – tko su njihovi protagonisti doznat će se u knjizi.

„Glasanje nije bilo tajno, veća samo dizanjem ruku. A nitko protiv!….U odnosu snaga tada smo računali da je od 65 članova bilo 24 za našu liniju. Samo kako onda objasniti takav rezultat glasanja? Jednoglasno bez glasa protiv, možda je jedan dio njih držao figu u džepu . ..Što se to događa u u političkim ljudima da mogu ostati nedosljedni, da promjene mišljenje preko noći? A možda je to samo taktika? Sačuvati živu glavu ili …“ (str. 68)

Koje su promjene bile u hrvatskoj partijskoj eliti od 1986. do 1989. godine, tko su bili članovi partijskih tijela na nacionalnoj razini?  Što je Tuđman zapisao u svom osobnom dnevniku na dan održavanja 11. Kongresa SKH 30. travnja 1986. godine? (str. 87.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvom redu prazna sjedala čekala su predstavnike vlasti, no kada ovi nisu stigli popunjeni su drugim visokim gostima…. (str. 91.)

Na neposrednim unutarstranačkim izborima održanim 13. i 14. 10.1989. godine sudjelovalo je 203 307 članova SKH. Za članove Predsjednštva CK SKH bila su predložena 43, za predsjednika 3 kandidata. Na unutarstranačkim jednopartijskim izborima u SKH bilo je 767 kandidata. (str. 100.)

Kongres omladine održao se 30. ožujka 1990. godine, nekoliko tjedana prije prvog kruga višestranačkih izbora, a kao zaštitni znak izabran je znak rode kako bi se animirala široka javnost, a postojali su i još neki razlozi. (str. 108.)

Zašto nije moguće pronaći javno dostupan Bilten za članstvo HDZ-a godište 1, broj 2, iz listopada 1989. godine ? (str. 121.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvim višestranačkim izborima natjecalo se 1609 kandidata  za sva tri vijeća, od toga 1541 muškarac i 68 žena. HDZ je tada kandidirao za sva tri vijeća 267 kandidata, a SKH-SDP 404. Iako je HDZ imao stranačku strukturu prije izbora nije imao kandidate u 25 općina za Vijeće općina, te 57 kandidata za Vijeće udruženog rada. (str. 139.-140.)

Tko su bili sudionici sastnka održanog zadnjeg radnog dana 1989. godine i o čemu su raspravljali? (str. 361.)

Tko je javno podupirao SKH-SDP, a tko HDZ uoči prvih višestranačkih izbora? (420.-426.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.