Preminuo Petar Kegalj, dugogodišnji emigrant, prijatelj Stjepana Đurekovića i važan svjedok

Petar Kegalj, dugogodišnji hrvatski politički emigrant te prijatelj Stjepana Đurekovića umro je u nedjelju 26. travnja 2015. u zagrebačkoj bolnici u Dubravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi koji prate suđenje za ubojstvo Stjepana Đurekovića sjetit će se njegovog svjedočenja pred Visokim zemaljskim sudom u Münchenu koje je bitno pridonijelo u utvrđivanju istinitog slijeda događaja i raskrinkavanju pokušaja zamagljivanja istine.

Bio je vrlo važan svjedok 2007. godine u postupku protiv Krunoslava Pratesa, te je i ovaj puta, iako već teško bolestan, putovao u München kako bi svjedočio.

Petar Kegalj je rođen 3. siječnja 1943. u Zagrebu gdje je njegov otac Stipan, inače rodom iz Ciste Velike kod Imotskog, službeno boravio vrijeme Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komunističke vlasti tretirale su Petra od malih nogu kao dijete „državnih neprijatelja“ zbog čega on nije vidio nikakvu životnu perspektivu u jugoslavenskoj državi te je 1965. godine emigrirao u SR Njemačku.

Kao i mnogi emigranti podrijetlom iz Dalmatinske zagore, Petar se je odmah učlanio u organizaciju Hrvatski narodni odbor (HNO) koju je predvodio dr. Branko Jelić, rodom iz Poljica, a koji je bio poznat kao politički tribun još iz kraljevske Jugoslavije. Petar je bio jedan od najvjernijih suradnika dr. Jelića kojega je Udba likvidirala 1972. godine, a takav je ostao i njegovu bratu dr. Ivanu Jeliću koji je preuzeo vodstvo HNO-a i predvodio organizaciju praktički do raspada jugoslavenske države. Petar Kegalj se početkom 90-tih godina prošloga stoljeća vratio u Domovinu, obnovio rodnu kuću u Cisti Velikoj i tu nastanio sa suprugom Ivankom.

Petar Kegalj ispred zgrade Visokog zemaljskog suda u Muenchenu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petar Kegalj je bio vrlo važan svjedok 2007. godine u postupku protiv Krunoslava Pratesa. Naime, svjedočio je o posljednjem javnom sastanku Stjepana Đurekovića s hrvatskim emigrantima u Münchenu. Tada je bio nazočan razgovoru između dr. Ivana Jelića i Stjepana Đurekovića.

Tada je Đureković rekao da će u četvrtak, 28. srpnja 1983., ostaviti jedan članak u tiskari u vlasništvu Krunoslava Pratesa. Prates je i sam čuo što je Đureković rekao dr. Jeliću te je, kako je obrazloženo u pravomoćnoj presudi protiv Pratesa, o tome izvijestio Josipa Perkovića a ovaj je tu informaciju proslijedio ubojicama. Pored toga, prema istoj presudi i aktualnoj optužnici protiv Josipa Perkovića, Prates je dao Perkoviću duplikat ključa od tiskare kojega je on također proslijedio ubojicama. Tako su oni mogli toga dana oko 11.00 sati neprimijećeno dočekati Đurekovića, ubiti ga i isto tako neopaženo pobjeći sa mjesta zločina.

Petar Kegalj je, premda već teško bolestan, prije nekoliko tjedana putovao u München i tu izjavu ponovio pred tamošnjim Visokim zemaljskim sudom u postupku protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustaća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petar Kegalj bit će pokopan 29. travnja 2015. u 17.00 sati na mjesnom groblju u Cisti Velikoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.