Pupovac: To da netko na javnom mediju za jednu etničku skupinu kaže ‘gamad’ i ne zaradi opomenu – to je naša stvarnost

Saborski zastupnici ocijenili su danas kako se stanje u hrvatskim medijima pogoršava, da lokalni mediji jedva preživljavaju i pozvali su da se odlučnije sankcionira govor mržnje i širenje netolerancije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milorad Pupovac (SDSS) ističe da se stanje u medijima, kad je riječ o profesionalnim i zakonskim obvezama, pogoršava. “To da netko na javnom mediju za jednu etničku grupu kaže ‘gamad’ i ne zaradi opomenu, to je naša stvarnost”, rekao je Pupovac u raspravi o Izvješću Vijeća za elektroničke medije (VEM) za 2013. godinu. Vijeće, drži, može preuzeti odlučniju ulogu da se sredi stanje u medijskom prostoru.

Miroslav Tuđman (HDZ) Pupovcu predbacuje da tjednik srpske zajednice Novosti, u čijem je impresumu supotpisan, iz tjedna u tjedan vrvi netolerantnošću i nacionalnom mržnjom. Ako to pronađete kažite meni, uzvraća Pupovac.

Nezavisni Damir Kajin ‘upire prstom’ u medije u Istri, posebno pulsku TV Novu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Istri, sigurno, ima slobodnih medija, no najizdašnije finacirani su isključivo u funkciji političke propagande, skrivanja istine, a najveći je problem što to plaća i država, odnosno VEM i to iznosom višim od milijun kuna (godišnje), kaže Kajin.

Ne potičete pluralizam, nego ga gušite, TV Nova je isključivo stranačko glasilo, dajete novac za širenje jednoumlja, taj novac treba ili obustaviti ili ga trebaju vratiti, poručio je Kajin predsjednici VEM-a Mirjani Rakić.

Korupcija, nepotizam, medijska kontrola bacaju Hrvatsku natrag, ne samo Istru, istaknuo je Kajin i predložio da USKOK promjeni ime u “USKOK – ali ne u Istri”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lokalni su mediji važni za Hrvatsku, a u njima je sve manje zaposlenih, sve manje ljudi mora raditi za sve manju plaću, upozorava Sunčana Glavak (HDZ).

Više je zastupnika pozvalo da se ažurnije sankcionira govor mržnje, širenje netolerancije, poticanje na nasilje, posebno na portalima.

Na nekim portalima svjedoci smo nezamislivih vrijeđanja, iživljavanja, pa i nad mrtvim ljudima, tome treba reći dosta, poručuje nezavisna Jadranka Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki portali, navodi, postaju “politički mediji kojima se politički dirigira i koje se formatira u političkim krugovima”, te se moraju znati njihovi stvarni vlasnici.

Jedan od tri najčitanija domaća portala procijenio je da je ‘hejtanje’ na svakom portalu preko 90 posto, navela je Glavak.

Ivan Račan (SDP) suglasan je da je govor mržnje prisutan “od samih medija, do komentara na portalima”, no ističe da to nitko još nije riješio. Tu je, možda, prostor za VEM da nađu neki modus da se to popravi, kaže Račan.

Zastupnici su propitivali i teme koje se odnose samo na Vijeće, odnosno Agenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto Vijeće ima na računu neutrošenih sredstava, zašto nije osnažilo službu nadzora, zanimalo je Glavak, dok su Mladena Novaka (HL) zanimale plaće i ‘slučaj’ članice VEM-a Gordane Simonović koja je i u Upravnom vijeću Hine.

“Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zatražilo je od Simonović da se u roku od 15 dana razriješi istodobnog obnašanja dviju funkcija. Mislim da Hrvatski sabor i javnost imaju pravo znati što se dalje događalo”, rekao je Novak.

Predsjednica VEM-a Mirjana Rakić nije odgovorila na to pitanje. Objasnila je da se višak na računu stvorio jer Vijeće nije u 2013. moglo realizirati započete projekte.

VEM, ističe, nadzire i portale, u monitoringu trenutno ima šest ljudi, a ove je godine u Agenciji pet novih zaposlenika. Za plaće je u 2013. otišlo oko 4, 3 milijuna kuna, najniža je oko sedam tisuća kuna bruto, najviša 27 tisuća, dakle prosjek bi bio 12.200 ili 12.300 kuna bruto, rekla je Rakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.