Udruga U ime obitelji zatražila hitno djelovanje Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova zbog slučaja Tončike Lalovac

Foto: narod.hr

Udruga U ime obitelji proslijedila je danas Pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, Višnji Ljubičić, zahtjev za hitnim djelovanjem vezano za slučaj gospođe Tončike Anastasije Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Bujica razotkrila: Supruga optužila bivšeg SDP-ovog ministra za nasilje: Ovisi li zaštita žena u Hrvatskoj o tome tko je zlostavljač?

Gospođa Lalovac je izjavila kako je nekoliko tjedana prije izbora o brutalnim napadima svojeg supruga – Borisa Lalovca, obavijestila i SDP, no nitko nije reagirao. Policija je slučaj predala DORH-u.

DORH o slučaju Tončike Lalovac: “Nadležnom državnom odvjetništvu dostavili smo obavijest o slučaju” – od prijave nasilja do danas prošla 4 mjeseca!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog svega navedenog, U ime obitelji je proslijedilo zahtjev kojeg potpisuje predsjednica udruge dr. Željka Markić, a kojeg prenosimo u cijelosti:

“Poštovana gospođo Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova,

obraćam Vam se povodom iskaza gospođe Tončike Anastasije Lalovac, supruge potpredsjednika SDP-a i saborskog zastupnika Borisa Lalovca objavljenog u emisiji Bujica 11.1.2017., u kojemu je gospođa Lalovac izjavila kako ju je bivši suprug Boris Lalovac verbalno, fizički i na druge načine zlostavljao, te je navedene tvrdnje potkrijepila audio zapisom i fotografijom na kojoj se vide tragovi udarca. Između ostaloga, gospođa Lalovac je istaknula kako je o zlostavljanjima koja su se dogodila izvijestila visoke dužnosnike SDP-a te da se za pomoć obratila policiji 17. rujna 2016., a zatim prije božićnih blagdana i DORH-u, čija je reakcija, prema njezinim riječima, izostala. Navela je da joj suprug rekao da nema izgleda protiv njega, a spomenuo je i da iza njega, po njegovim riječima, ”stoje Cvitan, Miljenić i dr”. Gospođa Lalovac je također navela kako je izostala je i reakcija udruge B.a.B.e., kojoj se telefonski, anonimno, obratila za pomoć, a istaknula je i kako je odvjetnica Nataša Pećarević koja u brakorazvodnom sporu zastupa Borisa Lalovca surađivala s navedenom udrugom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedom svega navedenoga, tražimo od Vas kao državnog tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije u području ravnopravnosti spolova, a posebice nasilja nad ženama, da zatražite sljedeće:

  • Izjašnjavanje dužnosnika SDPa, za koje gospođa Lalovac tvrdi da ih je izvijestila o cijelom slučaju, da navedu što su učinili kako bi istražili slučaj, te utjecali na sprječavanje daljnjeg obiteljskog nasilja.
  • DORH-ov izvještaj o koracima koje su poduzeli da istraže slučaj,  s obzirom da je od prijave slučaja do danas prošlo 4 mjeseca, te kako bi se ustanovilo je li zbog visoke političke pozicije njezinog supruga izostala zaštita gospođe Lalovac.
  • Očitovanje udruge B.a.B.e. o njihovim protokolima postupanja u slučaju anonimnih prijava zlostavljanja te načinu dokumentiranja anonimnih prijava , s obzirom da se udruga B.a.B.e. financira iz javnih izvora, te da pojasne kakav oblik suradnje imaju sa odvjetnicom Natašom Pećarević i drugim odvjetnicima.

Na ovo hitno djelovanje pozivamo Vas temeljem Vaših obaveza iz Zakona o ravnopravnosti spolova (NN 82/08), prema kojem Pravobraniteljica:

  • Poduzima radnje ispitivanja pojedinačnih prijava [vezane uz diskriminaciju u području ravnopravnosti spolova]” (čl. 19. 3.).
  • Razmatra slučajeve kršenja načela ravnopravnosti spolova, slučajeve diskriminacije prema pojedincima ili grupama pojedinaca koje su počinila tijela državne uprave, jedinice tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave i druga tijela s javnim ovlastima, zaposleni u tim tijelima i druge pravne i fizičke osobe” (čl. 22. 2.).
  • “U obavljanju poslova iz svoga djelokruga pravobranitelj/ica je ovlašten/a upozoravati, predlagati i davati preporuke”, a “tijela iz članka 22. stavka 2. ovoga Zakona dužna su pisanim putem obavijestiti pravobraniteljicu o mjerama i radnjama poduzetim u skladu s upozorenjima, prijedlozima i preporukama najkasnije u roku od 30 dana od dana primitka upozorenja, prijedloga i preporuka pravobranitelja/ice” (čl. 23. 1. i 2.).
  • “Ako u obavljanju poslova pravobraniteljica sazna za povredu odredbi ovoga Zakona s obilježjima kaznenog djela podnijet će prijavu nadležnom državnom odvjetništvu” (čl. 23. 4.).

Zahvaljujem unaprijed na Vašem brzom reagiranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S poštovanjem,

Željka Markić, dr.med.

Predsjednica udruge U ime obitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.