Umro Jakov Bienenfeld, ugledni član Židovske općine Zagreb

Poznati poduzetnik i dugogodišnji aktivni i ugledni član Židovske općine Zagreb (ŽOZ) Jakov Bienenfeld umro je u utorak u Zagrebu u 68. godini života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jakov Bienenfeld rođen je u Zagrebu 1948. u židovskoj obitelji Zlatka Bienenfelda. Mnogi članovi njegove obitelji, njih 40-tak, stradali su za vrijeme Holokausta.
Bienenfeld se tijekom velikosrpske agresije 1991. u Domovinskom ratu uključio u obranu Republike Hrvatske, sudjelujući, uz ostalo, u humanitarnom djelovanju, a njegov otac, Zlatko Bienenfeldov, bio je osobni savjetnik ratnog ministra obrane Republike Hrvatske Gojka Šuška, te general bojnik u Hrvatskoj vojsci.

Jakov Bienenfeld bio je uspješan poduzetnik koji je posjedovao nekoliko uspješnih tvrtki, uključujući putničku agenciju i građevinsku firmu. Devedesetih godina doveo je u Hrvatsku poznatu njemačku robnu marku Escadu, te postao ovlašteni zastupnik. Također bio je dugogodišnji član “Židovske općine Zagreb”, te član njezinog vijeća.

Jedan je od osnivača i potpredsjednik stranke “Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti”,
Godine 1991. Jakov Bienenfeld uključio se u obranu hrvatske domovine, a bio je suorganizirao konvoja na trajektu “Iliriji” koji je dopremio humanitarnu pomoć opkoljenom Dubrovniku pod napadom velikosrpskih snaga.
Nakon okupacije Vukovara sudjelovao je u pripremi planova za razmjenu zarobljenih Vukovaraca. Uspostavio je vezu s Beogradom preko Pariza, te je 10. prosinca 1991. godine oslobođena prva skupina zarobljenih Vukovaraca među kojima su bili i ratnateljica Ratne bolnice Vukovar, dr. Vesna Bosanac, dr. Đuro Njavro, pater Ante Perkovi, i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz pomoć generala Slobodana Praljka, tijekom opsade Sarajeva, Bienenfeld je organizirao spašavanje 1200 Židova iz Sarajeva. Također je svjedočio u korist obrane Slobodana Praljka tijekom njegovog suđenja pred Međunarodnim sudom u Haagu, navodi Wikipedija.

Godine 1994. Bienenfeld je odbio ponudu predsjednika Republike dr. Franje Tuđmana, a koji mu je ponudio izgradnju nove zagrebačke sinagoge na mjestu stare, srušene tijekom Drugog svjetskog rata od strane režima Nezavisne Države Hrvatske. Bienenfeld je predsjedniku rekao kako nije pristojno graditi velebnu sinagogu dok je širom Hrvatske srušeno 1800 crkvi i 2000 škola, navodi isti izvor.

Godine 2012. Bienenfeld je ocijenio štetnim izjavu tadašnjeg predsjednika Ive Josipovića koji je pred Knesetom, prilikom posjeta Izraelu, dao izjavu da se Hrvati moraju iskupiti za zlodjela počinjena nad Židovima tijekom Drugog svjetskog rata. Bienenfeld je izjavio kako misli da je štetno razmišljanje da se Hrvati moraju i za što iskupljivati. Jakov Bienenfeld bio je mišljenja da je Republika Hrvatska na dnu Europe po antisemitizmu, te da ga gotovo i nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od početka je tvrdio da njegov znanac general Ante Gotovina nije kriv za ratne zločine koji su mu bili stavljani na teret pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu. Također je zamjerao bivšem predsjedniku Stjepanu Mesiću miješanje u raskol Židovske općine Zagreb, nakon čega je osnovali novu općinu “Bet Israel”.

Bienenfeld je ponavljao da Hrvati nisu antisemitski narod i smetalo ga je što se stalno moraju opravdavati zbog NDH, dok se zanemaruje da je u partizanskim jedinicama u Drugom svjetskom ratu sudjelovalo najviše Hrvata.

Godine 2013. Bienefeld se izjasnio protiv gradnje nove sinagoge u Praškoj ulici u Zagrebu, jer je vjerovao da troškove njezina održavanja ŽOZ neće moći financirati. U jednom od svojih posljednjih intervjua usprotivio se i gradnji Židovskog centra u Zagrebu prognozirajući da bi za 10 godina bio zatvoren jer ga neće imati tko financirati. Židovskoj općini, ocijenio je, više bi trebao poslovni centar koji bi alimentirao sredstva za stipendiranje židovske djece ili pomoć siromašnim židovskim obiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom 2014. godine Jakovu Bienenfeldu dijagnosticiran je karcinom bubrega, a bitku s tom teškom bolešću izgubio je dvije godine kasnije.

Kako se neslužbeno doznaje, pokop Jakova Bienenfelda bit će u petak na zagrebačkom Mirogoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.