Vinko Mažar: ministar Matić nije sudjelovao u obrani Vukovara, ali to isto za obranu Crikvenice i Krka ne mogu reći

Vinko Mažar, prvi zapovjednik obrane Borova Naselja i Trpinjske ceste u intervjuu kojeg je prenio portal croative.net kazao je kako sadašnji ministar branitelja Predrag Matić nije sudjelovao “u to vrijeme u obrani grada Vukovara, ali to isto za obranu Crikvenice i Krka” ne može reći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mažar je napomenuo kako kao 1. zapovjednik obrane Borova Naselja i Trpinjske ceste nije tada čuo za Predraga Matića.

“Zaista mi je žao što za tog čovjeka tada nisam čuo, niti sam imao prigodu upoznati ga 91. godine, ali sam za njega i njegova junačka djela saznao tek 1994. godine kada se aktivirao u urudžbenom uredu Glavnog stožera HV, i to odmah kao načelnik i kada je počeo sa medijskim samopromoviranjem”, rekao je Mažar.

“Njegov ratni put počinje mobilizacijom sredinom listopada 91. godine kada su ga iz podruma dječjeg vrtića prisilno istjerali vojni policajci, gurnuli mu oružje u ruke i potjerali na prvu crtu. Do tada je bio na borbenoj zadaći organiziranja obrane Crikvenice od navale srbočetničkog agresora”, rekao je Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opisao je i kako je izgledala mobilizacija Predraga Matića prema tvrdnjama ljudi koji su ga mobilizirali i kako tvrde, izvlačili iz podruma.

“To su bili vojni policajci Ostojić i Đumić. Nakon izvlačenja iz podruma, gurnuto mu je oružje u ruke. Trebao je biti prebačen na Sajmište, ali je molio policajce da ga dodjele na dio Borova naselja, jer na Sajmištu ne pozna nikoga. Obzirom da je isprovocirao branitelje svojim lažima i nastupima u medijima, neki o tome javno govore zadnjih nekoliko godina, dok se mnogi ne usuđuju to govoriti javno jer se boje se da im ne naudi obzirom na trenutnu poziciju u društvu”, rekao je Mažar.

Upitan kako je moguće da Matić ima status dragovoljca Domovinskog rata pored živih svjedoka da je mobiliziran i zašto mu u ratnom putu stoji da se priključio obrani Vukovara još u lipnju 91., Mažar je kazao kako “ne zna na koji način je došao do potvrde toga datuma, ali je sigurno i provjereno da je cijelo vrijeme svoga dragovoljačkog staža proveo na ljetovanju u obrani Crikvenice i Krka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetio se i postrojbe kojoj je pripadao Predrag Matić, a koju su kolokvijalno nazivali “Podrumska satnija”.

“U njegovom slučaju, naziv je više nego dobar. U stvarnosti to je naziv za dragovoljce koji su se spontano počeli organizirati u obrani svoga grada, vidjevši opasne prijetnje počevši od četničkog mitinga na Gazimestanu, balvana u okolici Knina, napada na policijsku postaju u Pakracu, zasjedu na Plitvicama i masakr 12 redarstvenika u Borovu selu”, rekao je.

Na pitanje je li poznato kada se točno Fred Matić vratio u Vukovar i pod kojim uvjetima te kako je provodio vrijeme do mobilizacije u njegovom gradu koji je gorio, Mažar je kazao kako su bile “poslane okružnice primorskim općinama kojima se zahtijevao organizirani povratak djece u Vukovar pod obrazloženjem početka školske godine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tako se krajem kolovoza 91. u Vukovar vratilo 20 autobusa djece. Vidjevši u medijima o povratku djece u Vukovar, i pomislivši da više nema pogibeljne opasnosti, Crikvenički dragovoljac Vukovara se odlučio sa nekolicinom istomišljenika također vratiti početkom rujna 91.god. To je bila pogrešna procjena, a natrag se nije moglo bez posebnih propusnica jer su bili vojni obveznici. Iako nije imao izlaza, ni tada se nije uključio u obranu grada, nego se sakrivao u dječjem vrtiću i sigurnim podrumima sve do prisilne mobilizacije”, prisjetio se Mažar.

Kazao je kako su roditelji Predraga Matića ostali tada u Vukovaru.

“Poznato je da su mu roditelji ostali u okupiranom Vukovaru, i nisu imali problema jer mu je majka srpske narodnosti . Na poleđini svoje knjige objavio je pismo iz logora roditeljima u Vukovar ali kada je vidio da se razotkrio, u drugom je izdanju to zaboravio. Na tom istom papiru vidi se brisanje i ispravljanje deklarirane nacionalnosti. Svetlana Ceca Patković je osoba s kojom sada živi, a koja je došla iz Beograda poslije Oluje, gdje je živjela s arkanovcem. Sada ima optičarsku radnju kod tržnice Špansko, a njezin brat vodi sličnu radnju u Vukovaru”, istaknuo je Mažar.

Na upit kako komentira na to da većina vukovarskih branitelja ipak podržava Predraga Matića i svjedoči o njegovu herojstvu, Mažar je naglasio kako bi “volio vidjeti popis tih istinskih branitelja koji ga podržavaju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za objavu Registra branitelja kazao je kako je “to udbaško-kosovsko djelo, a tome najbolje svjedoči njegovo slaganje sa Savom Štrbcem”, a za ministra Matića kazao je kako ga “osobno žali” jer je “izgubljen u vremenu i prostoru, a zbog roditelja različite nacionalnosti ne zna kome pripada pa se tako zavisno od situacije i deklarira”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.