Željko Sakić: Kako su Novi list, Vlahušić i Vrdoljak postali glasnogovornici srbijanskog MVP?

Foto: Snimka zaslona

Činjenica jest kako Hrvatska dugo vremena nema artikuliranu vanjsku politiku. No jednako tako u Hrvatskoj postoje političke stranke, nevladine udruge i mediji koji su uvijek spremni oblatiti državu u inozemstvu. Posljednji primjer koji dokazuje nedostatak usklađene vanjske politike, jest kandidatura Vesne Pusić za glavnu tajnicu UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada se tvrdilo kako bi bilo loše za međunarodni ugled Hrvatske ako bi se ta kandidatura povukla. Debakl s kandidaturom je pak zasigurno naštetio međunarodnom ugledu Hrvatske, no daleko bi veća šteta nastala da je kojim slučajem Vesna Pusić uspjela u svome naumu, da ako već ne može postati glavna tajnica UN, u tom izbornom procesu odigra makar zapaženiju ulogu. I kada je ta doživotna počasna predsjednica HNS-a postala svjesna svoje katastrofe, krivicu za takav rezultat prebacila je svojom izjavom; „Nisam imala podršku vlade“, na one koji su joj kandidaturu i omogućili. Dakako o vlastitom političkom ugledu u međunarodnim krugovima koji je ravan nuli, i činjenici kako jednostavno nema kvalitete, ni sposobnosti da bi obnašala tu dužnost nije rekla niti riječi. Optužujući vlastitu vladu Vesna Pusić nastavila je s kontinuitetom politike HNS-a.

Za Novi list domoljubi su imecili na koje ne treba trošiti riječi

Kao što je poznato hrvatskom veleposlaniku u Beogradu Gordanu Markotiću uručena je nota srbijanskog  MVP u kojoj se najoštrije prosvjeduje zbog poništenja osuđujuće presude nadbiskupu Alojziju Stepincu, što službeni Beograd smatra rehabilitacijom fašizma i ustaške NDH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kolumnist Novog lista Ladislav Tomičić u svom članku: „Stepinac i njegova Crkva – eto vam ih tamo“, iznosi posve identične tvrdnje onima srbijanskog MVP-a. Primjerice kaže; „Recimo sad dvije, tri o Stepincu i njegovom odnosu prema ustaškom režimu. Točno je da je blaženik bio vojni vikar Nezavisne države Hrvatske. Točno je da je Katolička crkva u Hrvatskoj u njegovo vrijeme Srbe prevodila sa pravoslavne na katoličku vjeru, a točno je i da su se pravoslavci na taj korak odlučivali da bi spasili gole živote. Točno je i da je Stepinca Ante Pavelić odlikovao »Redom za zasluge – Veleredom sa zvijezdom«.

Tomičić nastavlja  u dobro poznatom stilu: “ A je li Stepinac za te optužbe kriv? Objektivni Županijski sud kaže da nije. Crkva kaže da nije. Takozvani domoljubi također smatraju da nije, mada će se među njima naći mnogo onih koji Stepinčevu suradnju s ustaškim režimima vide kao jedan od razloga zbog kojih nadbiskup zaslužuje titulu blaženika i sveca. Ali ostavimo potonje po strani, jer oni su imbecili, a na imbecile ne treba trošiti riječi.“  Te zaključuje: „Zato, rekosmo, za svakog slobodoumnog čovjeka odluka Županijskog suda ne vrijedi ni pišljivog boba.“

Tako piše kolumnist partijskog bilena SDP-a u Rijeci, koji je država u više navrata spašavala od propasti, između ostalog i kroz proces predstečajne nagodbe, koji je kao što svi znaju rezerviran za podobne, one koji partiji i ideologiji vjerno služe. Tada mu je odluka suda bila po volji, jer su njome spomenutim novinama otpisali milijunske dugove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlahušić i Vrdoljak potkreplju tvrdnje srbijanskog MVP-a

Gradonačelnik Andro Vlahušić, već je osuđen za gospodarski kriminal, a protiv njega je u međuvremenu USKOK podignuo još jednu optužnicu u aferi Revelin, zbog sumnje da je oštetio Grad za višemilijunsku svotu. Vlahušićeva izjava o tome da je ministar kulture Zlatko Hasanbegović dobio najveći pljesak na otvaranju Dubrovačkih ljetnih igara: ”Zato što u ovome društvu, pa i u Dubrovniku, postoji veliki dio populacije kojem su ustaše važnije od moderne Hrvatske. I sve dok se mi ne suočimo s time, sve dok netko to ne kaže tako direktno, kao što sada kažem ja (Vlahušić), da postoje ljudi čije su obitelji u Drugom svjetskom ratu pripadale ustaškom pokretu koji je za njih oličenje hrvatstva, a ne fašizma, teško ćemo ići naprijed”, kao da je napisana u srbijanskom MVP-u. Štoviše, stavovi su im posve istovjetni.

Srbijanski MVP tvrdi: „Vlada Republike Hrvatske i hrvatski državni organi, svojim javnim nastupima i priopćenjima te odlukom o poništenju presude nadbiskupu Stepincu, daju izravno podršku onim snagama u Hrvatskoj, koje su protiv pomirenja i stabilnosti u regiji…Republika Srbija užasnuta je rehabilitacijom nacističke ustaške NDH.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo jednako izjavljuje i Ivan Vrdoljak predsjednik HNS-a, anacionalne i posve neoliberalne stanke:  „Ako Zlatko Hasanbegović bude na izbornim listama, onda je sve što govori Andrej Plenković laž“, pojasnivši: „Ustašoidni tipovi ne mogu biti kandidati konzervativne europske stranke.“

Tako srbijansko MVP osim svoje mreže diplomatskih i konzularnih predstavništava u Hrvatskoj ima i neformalne glasnogovornike i podržavatelje. Uloga današnjeg državnog vodstva Srbije u tragičnim događanjima devedesetih, u kojima je Hrvatska pretrpjela ogromne žrtve i materijalna razaranja je poznata. Tamošnji MVP Ivica Dačić redovito pali svijeće na grobu Slobodana Miloševića, a ex radikali Vučić i Nikolić, čiji je duhovni otac Vojislav Šešelj oslobođen svake odgovornosti, i dobiva 8 posto glasova u fašiziranom srbijanskom društvu, ne zabrinjavaju ovdašnje apologete srbijanske vanjske politike.

Oni se bave stvaranjem percepcije o Hrvatskoj kao neofašističkoj državi. Time se koriste svi oni međunarodni čimbenici, koji u Hrvatskoj nastoje realizirati svoje ciljeve, a oni su najčešće suprotni interesima hrvatskog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.