Znate li koji je najveći spomenik turskog graditeljstva u Hrvatskoj?

Ukoliko ne znate odgovor na pitanje postavljeno u naslovu ovoga članka, ne brinite – odgovor možete dobiti u sljedećim redovima. Najveći spomenik turskoga graditeljstva u Hrvatskoj je Maškovića han u Vrani pokraj Pakoštana. Han Jusufa Maškovića otvoren je u kolovozu 2015. godine nakon višegodišnje obnove. No, vratit ćemo se malo u prošlost da bismo detaljnije znali o čemu se točno radi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradnja prekinuta smrću turskog vezira

Han je dao sagraditi turski vezir Jusuf Mašković 1644. godine. Samo godinu kasnije gradnja je prekinuta njegovom smrću 1645.  i han nikad nije završen prema izvornom projektu. Radi se o najzapadnijoj građevini islamske arhitekture na tlu nekadašnje turske države, dakle to je najveća povijesna islamska profana građevina na tlu Hrvatske. Obnova hana i gospodarska revitalizacija mjesta Vrana financirani su u sklopu Programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2009.

meškovića han sobe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnovna ideja spomenutog projekta bila je revitalizacija sadržaja potrebnih za ekonomski oporavak mjesta. Han će biti višenamjenski kompleks u kojem će biti mali hotel, trgovine, zbirka lokalnih arheoloških nalaza, restoran, prostor za razne manifestacije i skupove. To bi trebalo omogućiti financijsku održivost spomenika i gospodarski razvoj mjesta. Prema riječima zamjenika ministra kulture Alena Kajmovića riječ je o prvom projektu za koji je Ministarstvo kulture dobilo novac iz fondova Europske unije, a u pripremi su i novi natječaji namijenjeni projektima obnove kulturne baštine.

Osim vrlo vrijedne kulturne vrijednosti, posjetitelji mogu uživati i u gastronomskoj ponudi, što daje poseban doživljaj. Maškovića han u Vrani ima status pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra i kulturnog dobra od nacionalnog značaja te je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Kako izgleda han?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Han je izrazito monumentalna i reprezentativna građevina pravokutnog tlocrta, površinom veća od 3.000 metara četvornih. Građen je kao utvrda i zidan od fino klesanih kamenih blokova. Unutrašnji prostor podijeljen je na dva dijela: veći predviđen za smještanje i ugošćavanje putnika namjernika te nešto manji koji je vjerojatno bio rezidencija samog vlasnika Jusufa Maškovića.

Maškovića Han vanjski izgled

U han se ulazi kroz utvrđena vrata smještena u prizemlju glavne stambene zgrade. Nasuprot ulaza je otvoreni paviljon – šedrvan- rastvoren lukovima, pod kojim se nekad nalazila česma s vodom. S južnog zida smješten je niz konaka – soba, a svaka je imala svoj kamin. Nasuprot konaka su ostaci gospodarskih zgrada i kupališta – hamama. Na obodnom zidu manjeg dvorišta sačuvan je niz niša – kamina koji se izmjenjuju u pravilnom ritmu s uskim otvorima puškarnica. Islamski građevinski element naročito se prepoznaje u obliku lukova koji su oštri, zidani vrlo precizno klesanim kamenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

meskovića han zidine

Treba spomenuti da ugovorena vrijednost projekta iznosi 2.7 milijuna eura, od čega su 75 posto sredstva Europske Unije, a 25 posto je osiguralo Ministarstvo kulture. U blizini hana nalazi se Park prirode Vransko jezero o čijim ste ljepotama već imali prilike čitati na našem portalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.