23. ožujka 1839. – kako je nastala kratica ‘O.K’?

Foto: Thinkstock

Poznata kratica O.K. (okej) prvi put se u tisku pojavila 1839. godine u američkim novinama Boston Morning Post.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1839. godine u američkim novinama Boston Morning Post prvi se put u tisku pojavio izraz O.K., danas univerzalno razumljiv znak za suglasnost s nečime. Premda postoje mnoge teorije o tome što ta kratica znači, danas je općeprihvaćena postavka da je to fonetska kratica za all correct (sve ispravno). Naime, u to su vrijeme u američkom novinarstvu bile jako uobičajene takve iskrivljene fonetske kratice, primjerice OW za all right (oll wright) i NS za enough said (nuff said).

Tako je i iz oll korrect nastao OK.

Veliku je popularnost kratica OK doživjela dvije godine kasnije na predsjedničkim izborima, kad su inicijalima O.K. nazivali predsjedničkog kandidata Martina Van Burena (O.K. je bila kratica za Old Kinderhook, jer je Van Buren bio iz gradića Kinderhook u državi New York). Tako se kratica ubrzo proširila po SAD-u, a zatim i po čitavom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.