24. veljače 1721. – kako je Buckinghamska kraljevska palača dobila ime?

Foto: David Iliff, cc-by-sa 3.0, commons.wikimedia.org

Na današnji dan 1721. umro je znameniti vojvoda od Buckinghama po kojem je naziv dobila slavna Buckinghamska palača u Londonu – rezidencija britanskih kraljeva i kraljica. Zašto se britanska kraljevska palača zove po jednom aristokratu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog je u tome što je upravo spomenuti vojvoda od Buckinghama na tom zemljištu sagradio izvornu kuću koja je postala jezgra današnje kraljevske palače. U kraljevski su posjed to zemljište i kuća došli tek 1761. godine, tj. čak 40 godina nakon vojvodine smrti.

Rođeno ime vojvode od Buckinghama bilo je John Sheffield i bio je iz ugledne aristokratske obitelji. Otac mu je imao titulu Earla (engleski ekvivalent grofa), a umro je kad je mladom Johnu bilo samo 10 godina. John je tada naslijedio očevu titulu, a kasniji su ga britanski kraljevi nagradili još višim titulama. Tako je u dobi od 46 godina postao markiz od Normanbyja, a 9 godina kasnije vojvoda od Buckinghama. Naime, vojvodska je titula najviša u Velikoj Britaniji, pa od tada na dalje on nije imao kamo više napredovati. 

Oko 1705. godine vojvoda od Buckinghama sagradio je kuću od koje je nastala današnja Buckinghamska palača. Kuća je imala tri etaže i dva niža pokrajnja krila za poslugu. Arhitekt koji je projektirao kuću zvao se William Winde. Vojvodi od Buckinghama ta je kuća služila kao londonska rezidencija. Vojvoda je umro na današnji dan 1721. godine, a njegovi nasljednici prodali su kuću kasnije kralju Georgeu III. i to za 21,000 funti (u to vrijeme prilično velika svota).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kralj je kuću zapravo kupio kao sporednu rezidenciju i koristila ju je većinom njegova supruga kraljica. Tek je kraljica Viktorija 1837. godine počela koristiti Buckinghamsku palaču, u međuvremenu znatno dograđenu, kao svoje glavno mjesto stanovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.