27. kolovoza 1896. – najkraći rat u svjetskoj povijesti

Foto: Richard Dorsey Mohun (1865.-1915.)

Na današnji dan 1896. počeo je i završio najkraći rat u čitavoj zabilježenoj ljudskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trajao je samo oko 38 minuta i stoga se nalazi u Guinnessovoj knjizi rekorda.

Taj rat ima službeno ime Englesko-zanzibarski rat jer se vodio između Velike Britanije i Sultanata Zanzibar.

Zanzibar je otočje uz istočnu afričku obalu u Indijskom oceanu. Zanimljivo je da je nekad ista arapska sultanska dinastija vladala Zanzibarom i Omanom na Arapskom poluotoku (danas Sultanat Oman).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije su se dva sultanova sina podijelila, pa je jedan dobio Oam, a drugi Zanzibar. Na Zanzibaru je rođen i poznati pjevač Freddie Mercury (pravim imenom Farrokh Bulsara). Rat je počeo nakon što je umro vladajući zanzibarski sultan, a na njegovo je mjesto zasjeo njegov rođak Khalid bin Barghash, koji nije bio po volji Britanaca. Naime, britanski kolonijalni imperij imao je pravo na tzv. protektorat nad Zanzibarom, tj. utjecao je na vlast lokalnih vladara.

Britanci su željeli da sultanom postane drugi kandidat, a ne navedeni Khalid. Stoga su Khalidu dali ultimatum da napusti sultansku palaču do 9:00 ujutro na današnji dan 1896. Kad je ultimatum istekao, britanski zapovjednik flote admiral Harry Rawson naredio je u 9:02 paljbu s brodova na palaču.

Pogođen je sultanov harem i došlo je do požara. Khalid je pobjegao, a rat je završio službeno u 9:40, kad su Britanci prestali s paljbom i kad je palača bila efektivno zauzeta. Britanci su za novog sultana postavili svog kandidata Hamouda bin Muhameda. Sultani su Zanzibarom vladali sve do 1964. godine, a kasnije je Zanzibar uključen u novu državu pod imenom Tanzanija (što je zapravo kratica za TANganjika i ZANzibar).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.