(FOTO, VIDEO) Pobjede Njemačke i Engleske; Cijeli Wembley je plakao kad je Engleska istrčala na travnjak

Utakmicama 5. kola u skupinama C, E i F u nedjelju su nastavljene europske kvalifikacije za SP 2018. Nijemci su primili prvi gol u kvalifikacijama, ali su zadržali stopostotan učinak, dok je Engleska dobila Litvu.

U skupini C Azerbajdžan, kojeg vodi Robert Prosinečki, je na domaćem terenu protiv svjetskih prvaka Nijemaca izgubio sa 1-4.

Nijemci, koji su u utakmicu ušli sa gol-razlikom 16-0, poveli su u 19. minuti. Akciju Draxlera i Jonasa Hectora u gol je pretvorio Andre Schuerrle. U 31. minuti Azerbajdžan je neočekivano došao do izjednačenja, Dimitrij Nazarov je sa vrha kaznenog prostora pogodio za 1-1.

No, veselje domaćina je kratko trajalo, u 36. minuti su izgubili loptu na 30-tak metara od vlastitog gola, Schurrle je uposlio Thomasa Müllera koji rutinirano pogađa za novo vodstvo svjetskih prvaka. Do kraja prvog poluvremena još jedan pogodak Nijemaca, i to u 45. minuti. Sa desnog boka ubacio je Kimmich, a Mario Gomez glavom trese mrežu.

Pobjedu Njemačke svojim drugim pogotkom na utakmici potvrdio je Schürrle u 81. minuti. Treba reći i da Nijemci nisu iskoristili još nekoliko odličnih prigoda. U 3. minuti neprecizan je bio Draxler, u 22. Kimmich, a u 52. minuti Schurrle.

Češka je u gostima protiv slabašnog San Marina slavila sa 6-0, a večeras Sjeverna Irska dočekuje Norvešku.

U skupini F na Wembleyu je Engleska dobila Litvu sa 2-0. Nakon jalove dominacije na početku susreta Englezi su u 22. minuti napokon složili akciju iz koje su poveli. Raheem Sterling je odradio najveći dio posla, a 34-godišnji napadač Sunderlanda Jermain Defoe iz blizine zabija za 1-0.

Najemotivniji trenutak dogodio se netom prije početka utakmice kad je petogodišnji Bradley Lowery, vjerni navijač Sunderlanda, zajedno s Defoeom poveo englesku reprezentaciju na travnjak Wembleyja. Mališan boluje od vrlo rijetkog oblika tumora, neoblastoma, koji mu je dijagnosticiran kad je imao tek dvije godine. Nakon brojnih kemoterapija zloćudni tumor mu se vratio u srpnju prošle godine, a nedavno mu je otkriven još jedan tumor – na leđima.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena Litva je mogla doći do izjednačenja zahvaljujući pogrešci engleskog vratara Harta, koji je loše ispucao loptu. Slivka je lobao Harta, ali na gol-liniji se našao stoper Stones koji je spasio mrežu domaćina.

Na startu drugog poluvremena, u 48. minuti, Raheem Sterling promašuje sa nekoliko metara. U 60. minuti u igru je ušao Jamie Vardy i već u 66. pogađa za 2-0. Mogao se Vardy još dva puta upisati u strijelce, u 69. i 80. minuti, ali nije imao sreće.

Večeras još igraju Malta – Slovačka, te Škotska – Slovenija.

U dvoboju austsajdera skupine E Armenija je kod kuće protiv Kazahstana slavila sa 2-0 golovima Henrika Mkhitaryana (73) i Arasa Oezbiliza (75).
Večeras se još sastaju Crna Gora – Poljska, te Rumunjska – Danska.

SKUPINA C
Azerbajdžan – Njemačka 1-4 (Nazarov 31 / Schurrle 19, 81, Muller 36, Gomez 45)
San Marino – Češka 0-6 (Barak 17, 24, Darida 19, Gebre Selassie 26, Krmenčik 43, Darida 77-11m)
Večeras: Sjeverna Irska – Norveška

1. Njemačka 5 5 0 0 20-1 15
2. Češka 5 2 2 1 8-4 8
3. S.Irska 4 2 1 1 8-2 7
4. Azerbajdžan 5 2 1 2 3-8 7
5. Norveška 4 1 0 3 5-7 3
6. San Marino 5 0 0 5 1-23 0