(VIDEO) Kvalifikacije za Svjetsko nogometno prvenstvo: Kina porazila J.Koreju, Irak zaustavio Australiju

Nogometna reprezentacija Kine pobijedila je Južnu Koreju 1-0 produživši nadu u svoj plasman na svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji, dok je Irak iznenadio Australiju odigravši 1-1.

Kina, koju vodi talijanski stručnjak Marcello Lippi, je porazila Južnu Koreju golom Dabao Yua u 34. minuti utakmice.

Bila je to prva kineska pobjeda u skupini A završnog kruga kvalifikacija za plasman na SP 2018.

Nakon šest kola Kina ima pet bodova, četiri manje od Uzbekistana na trećem mjestu koje vodi u dodatne kvalifikacije. Na vrhu skupine je Iran sa 14 bodova, dok je Južna Koreja druga sa 10 bodova. Prva dva mjesta direktno vode u Rusiju.

U skupini B Japan i Saudijska Arabija su na gostovanjima pobijedili UAE 2-0 i Tajland 3-0 zadržavši prve dvije pozicije na ljestvici.

Irak je ugostio Australiju na neutralnom terenu u Teheranu odigravši 1-1 čime su Australci sve dalje od direktnog plasmana na SP.

Australija je sada treća s tri boda manje od vodećeg dvojca, ali i sa samo jednim bodom više od Ujedinjenih Arapskih Emirata na četvrtom mjestu.

Australija je povela u 39. minuti golom Mathewa Leckiea, a izjednačio je u 76. minuti Ahmed Yasin. Za australsku vrstu je do 72. minute igrao Toni Jurić, nekadašnji napadača Trnja, Sesveta, Lokomotive i Intera, a danas člana Luzerna.