1. srpnja 1908. SOS usvojen kao međunarodni signal za pomoć

iñaki, Flicker

Zanimljivo je da sama riječ SOS nije kratica za nikakav izraz, nego je odabrana zbog jednostavnosti slanja Morseovih signala za ta slova. Unatoč tome, postoje prijedlozi da SOS znači “Save Our Ship” (spasite naš brod), “Save Our Souls” (spasite naše duše) ili “Send Out Succour” (pošaljite pomoć).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji je dan 1908. u svijetu usvojen signal za pomoć u nevolji, danas poznat kao SOS signal. Riječ je o kombinaciji kratkih i dugih Morseovih signala u obliku (· · · — — — · · ·) tj. 3 kratka-3 duga-3 kratka. Ti simboli u Morseovom kodu predstavljaju slova SOS. Sama riječ SOS nije kratica, premda postoje prijedlozi da znači “Save Our Ship” (spasite naš brod), “Save Our Souls” (spasite naše duše) ili “Send Out Succour” (pošaljite pomoć). Kombinacija SOS zapravo je odabrana zbog jednostavnog načina slanja signala (· · · — — — · · ·), a ne da bi predstavljala slova SOS.

Signal SOS prvo je usvojen u Njemačkoj, a na današnji dan usvojen je međunarodno, premda je neko vrijeme još postojala paralelna upotreba signala CQD (— · — · — — · — — · ·). Zanimljivo je da je prvi brod koji je u opasnosti poslao SOS signal bila Slavonia, u vlasništvu kompanije Cunard, i to 10. lipnja 1909. Slavni Titanic, koji je udario u ledenjak 1912. godine slao je preko radija naizmjenično signale SOS i CQD. S vremenom je signal CQD izumro, a SOS je postao univerzalno prihvaćen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.