BiH: Članovi Predsjedništva u svađi, Međunarodnom sudu pravde svi pišu odvojeno

Foto: fah

Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić najavio je kako će u četvrtak pozvati na neformalni sastanak druga dva člana državnog vrha ne bi li pokušali postići dogovor o problemima nastalim nakon pokretanja zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) protiv Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bošnjački član Bakir Izetbegović na to je odgovorio poručivši kako će još razmisliti hoće li se takvom pozivu odazvati te kako je izvjesno da će se s ICJ-em za sada odvojeno komunicirati.

Izetbegović je novinarima u Sarajevu kazao kako neće podržati nikakvu odluku kojom bi se unutar Predsjedništva BiH pokušalo osporiti status Sakiba Softića, ranijeg pravnog zastupnika BiH pred ICJ-em koji je prošlog tjedna tajništvu tog suda i predao zahtjev za revizijom presude.

“Ja neću glasovati protiv odluke Predsjedništva BiH iz 2002. godine, a to je da je Softić zastupnik BiH”, kazao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ICJ je nakon podnošenja zahtjeva za reviziju presude protiv Srbije na adrese tri člana Predsjedništva BiH uputio odvojena pisma tražeći od njih jasno očitovanje o tome ima li Softić ovlasti u tom postupku zastupati BiH ili ne.

Ivanić je u utorak ocijenio kako u postojećim okolnostima i zbog nastalih podjela nema posebnog smisla sazivati formalnu sjednicu državnog vrha na kojoj bi se o tome raspravljalo. Najavio je kako će stoga ICJ-u poslati svoj odgovor, a Izetbegović je u srijedu potvrdio kako će i on učiniti to isto.

U slučaju sazivanja formalne sjednice Predsjedništva BiH, odluka o Softićevom statusu zapravo bi bila na hrvatskom članu državnog vrha Draganu Čoviću, jer bi njegov glas bio presudan. Čović nije želio unaprijed kazati kako bi u takvom slučaju glasovao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome kako će ICJ procijeniti Softićev status ovisit će hoće li uopće biti pokrenut postupak razmatranja zahtjeva za reviziju presude kojoj je prije deset godina Srbija oslobođena odgovornosti za genocid počinjen na teritoriju BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.