Djeci hrvatskih povratnika u Tramošnici ponovno uskraćeno pravo na obrazovanje na hrvatskom jeziku

bankrot
Foto: Thinkstock

Djeci hrvatskih povratnika u mjestu Gornjoj Tramošnici u općini Pelagićevo u Republici Srpskoj ni u ponedjeljak nije omogućen nastavak obrazovanja na hrvatskome jeziku u tamošnjoj područnoj školi nego je zatraženo da nastavu slušaju na srpskom jeziku i po srpskom programu iako je drukčiji dogovor postignut prošlog tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su u ponedjeljak učenici s roditeljima došli u školu, zatekla ih je učiteljica koja predaje po srpskom nastavnom planu i programu te je djeci dodijelila udžbenike na ćirilici, zahtijevajući da se nastava izvodi na srpskom jeziku i po nastavnom planu i programu Republike Srpske. Roditelji i djeca su to odbili prihvatiti. Nakon toga je učiteljica tražila da učenici napuste školu kako bi je zaključala, čemu su se usprotivili roditelji koji su zahtijevali da djeca ostanu u školi.

Dvoje učenika ostalo je u učionicama, a roditelji su napustili prostor škole dok je učiteljica pozvala policiju.

Jedan od hrvatskih povratnika u mjestu Gornja Tramošnica Anto Kamenjašević, čije dijete pohađa nastavu u područnoj školi izrazio je razočaranje ponašanjem ravnateljice Osnovne škole u Pelagićevu Olgom Lazić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘’Umjesto da ispoštuje postignut dogovor i naputke ministra Maleševića, ravnateljica iz Pelagićeva radi po svom. Već drugi put u posljednjih tjedan dana među našu djecu u školu, umjesto nove učiteljice, šalje uniformiranu policiju’’, rekao je Kamenjašević.

Prošloga tjedna na sastanku s ministrom obrazovanja Danom Maleševićem dogovoreno je da od ponedjeljka učenici hrvatske nacionalnosti nastave pohađati nastavu na hrvatskome jeziku kao i posljednjih sedamnaest godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.