HNS BiH pozvao bošnjačke stranke na povlačenje rezolucije

Foto: Thinkstock

Hrvatski narodni sabor BiH, koji okuplja najveće hrvatske političke stranke u BiH, pozvao je u četvrtak bošnjačke stranke u Federaciji BiH da povuku rezoluciju o osudi inicijativa za federalizaciju BiH, ističući da je donesena kao odgovor na rezoluciju Europskog parlamenta te ocijenivši da je antidaytonska i usmjerena da bi se pojačala dominacija Bošnjaka nad Hrvatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovoga tjedna bošnjačke stranke u Parlamentu Federacije BiH jednoglasno su usvojile tu rezoluciju, na poticaj SDP-a BiH, a prije glasovanja sjednicu su napustili hrvatski zastupnici iz reda stranaka HNS-a BiH, HDZ-a BiH, HDZ-a 1990. i HKDU-a BiH.

“Pozivamo sve zastupnike bošnjačkih stranaka u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH da povuku rezoluciju”, naveo je u otvorenome pismu u ime HNS-a BiH predsjednik Glavnog vijeća Božo Ljubić, koji je i saborski zastupnik. Najavio je da će, ako se to ne dogodi, o ovome potezu kojega je nazvao “antidaytonskim, antiustavnim, antieuropskim, nedemokratskim, unitarističkim i hegemonističkim” izvijestiti sva tijela Europske unije i njezinih članica, te poduzeti odlučne političke mjere u cilju zaštite Daytonskog sporazuma i Ustava BiH, europskog puta te hrvatske konstitutivnosti i jednakopravnosti.

“Namjera Rezolucije nije ukidanje nego jačanje nacionalne supremacije, i to u prvom redu Bošnjaka nad Hrvatima u Federaciji BiH. O tome, među ostalim, zorno svjedoči i činjenica da su rezoluciju podržali svi nazočni zastupnici svih bošnjačkih stranaka, a odbacili i bojkotirali svi nazočni zastupnici svih hrvatskih stranaka u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH”, navodi Ljubić u otvorenome pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako već sada Bošnjaci mogu izabrati hrvatskog člana Predsjedništva BiH, čak i u slučaju da svi Hrvati u FBiH glasuju za drugog kandidata, te da uspostave vlast u Federaciji BiH bez sudjelovanja Hrvata, čime je, po njegovim riječima, “Federacija BiH, de facto, pretvorena u bošnjački entitet, odnosno entitet s bošnjačkom dominacijom”.

Po njegovim riječima, rezolucija bošnjačkih stranaka je i usmjerena protudaytonski i protuustavno “jer negira temeljno načelo Daytonskog sporazuma i natkrovljujuće načelo Ustava BiH, načelo konstitutivnosti naroda”.

“Usvajanje Rezolucije je osnažilo i produbilo nacionalne podjele te još jednom nedvojbeno pokazalo da se bošnjačke stranke zalažu za unitarističku, a hrvatske za federalističku agendu”, navodi se u otvorenome pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubića je zasmetalo i to što bošnjački zastupnici pokušavaju ovu rezoluciju progurati kao svršen čin iako za nju nije glasovao i gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, te je uputiti jamcima Daytonskog mirovnog sporazuma, brojnim međunarodnim i domaćim institucijama.

Europski parlament donio je u veljači rezoluciju o napretku BiH u kojoj je pozvao na poštivanje načela federalizma, decentralizacije i legitimnog predstavljanja kao načina nadvladavanja prijepora između konstitutivnih naroda, što je izazvalo kritike većine bošnjačkih stranaka u Federaciji BiH.

U utorak su, na inicijativu SDP-a BiH, sve bošnjačke stranke poduprle rezoluciju o osudi inicijativa za federalizacijom države i entiteta s ciljem etno-nacionalnih podjela. Hrvatski zastupnici su prije glasovanja napustili zasjedanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.