Meron i Brammertz: U Srebrenici je 1995. počinjen genocid i nedopustivo je to nijekati

Masakr kojega su u srpnju 1995. godine u Srebrenici počinile snage bosanskih Srba ubivši tada više od osam tisuća Bošnjaka jeste zločin genocida i ta je činjenica dokazana sudskim presudama, kazao je u četvrtak u Sarajevu Theodor Meron, predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meron je ovo istaknuo sudjelujući na međunarodnoj konferenciji pod nazivom “Istraživanje, dokumentiranje i procesuiranje genocida u Bosni i Hercegovini” što su je u povodu 20. obljetnice srebreničke tragedije organizirale Udruga žrtava i svjedoka genocida i udruga “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa”.

“ICTY je utvrdio da je ono što se dogodilo u Srebrenici bio genocid počinjen protiv bosanskih muslimana. Nitko ne može negirati da je to bio genocid jer su počinitelji pokušali uništiti cijelu jednu skupinu”, kazao je Meron.

Podsjetio je kako se upravo na takva djela i odnosi kvalifikacija genocida jer je uz masovne likvidacije u Srebrenici primijenjena i deportacija bošnjačkog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što se dogodilo u Srebrenici je neizrecivo jer je to učinjeno organizirano i sustavno”, dodao je Meron.

Glavni tužitelj ICTY-a Serge Brammertz koji je također sudjelovao na sarajevskom skupu kazao je kako je tužiteljstvo haaškog tribunala uložilo ogromne napore da bi se prikupili neoborivi dokazi o onome što se točno zbivalo tijekom rata u BiH, uključujući tu i srebrenički genocid.

Kazao je kako je to jasno dokazano u presudama izrečenim bivšim visokim vojnim zapovjednicima bosanskih Srba Vujadinu Popoviću i Zdravku Tolimiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zločin u Srebrenici nije bio spontan. Postojao je plan i sve je dogovoreno na najvišoj razini. Kod genocida nije u pitanju samo koliko je ubijenih nego je li postojala nakana uništiti cijelu skupinu”, kazao je Brammertz.

On se suglasio kako je sa stajališta nedvojbeno utvrđenih činjenica i pravomoćnih sudskih presuda nedopustovo govoriti kako u Srebrenici nije bilo genocida.

Dodao je kako žrtve imaju pravo na istinu a članovi njihovih obitelji moraju znati što se točno dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Munira Subašić, predsjednica “Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa” kazala je kako je važno da svi doprinesu prije svega poboljšanju statusa žrtava u Bosni i Hercegovini ali i da se nastavi inzistirati na tome da se usvoji zakon koji će kažnjavati sve one koji niječu da je u BiH počinjen genocid.

“Zločinci ne smiju mirno spavati”, kazala je Subašić.

Ovo je prva međunarodna konferencija koju su organizirale udruge koja predstavljaju žrtve i svjedoke genocida u Bosni i Hercegovini.

Cilj konferencije je da ukazati na postignuća međunarodnih i lokalnih sudova u procesu istraživanja, dokumentiranja i kaznenog procesuiranja genocida u Bosni i Hercegovini, sagledavanje izazova i problemi u tom procesu te sugerirati načine sprječavanja genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.