Najveća evakuacija završila, za napad na konvoj Asad optužio bivšu al-Nusru

Foto: fah

Prva faza najveće operacije evakuacije opkoljenih mjesta u Siriji, koju humanitarne agencije i UN nazivaju “prisilnim preseljenjima”, završila je u petak, a za tragični atentat sa 150 žrtava predsjednik Bašar al-Asad optužio je bivšu Frontu al-Nusru, nekada ogranak Al Kaide.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evakuacija sirijskih civila i boraca iz četiri opkoljena grada, što je dio dogovora između dviju zaraćenih strana koje ratuju u Siriji dulje od šest godina, počela je nakon 48-satne stanke i evakuirano je gotovo 11.000 osoba od 14. travnja do danas iz pobunjeničkih uporišta i mjesta odanih režimu.

Time je završena prva etapa sporazuma između Asada i pobunjenika.

Više od 35 autobusa s civilima i provladinim borcima stiglo je iz šijitskih mjesta Foua i Kafraya u pokrajini Idlib do drugog najvećeg sirijskoga grada Alepa, koji je pod nadzorom vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zauzvrat su evakuirani stanovnici pobunjeničkih mjesta, a to su Zabadani, Serghaya, Jabal Charqi i Madaya, koja su dugo bila pod opsadom režimskih snaga.

Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) ustvrdio je da su svi autobusi koji su evakuirali ljude stigli na odredište.

Razlog 48-satnog prekida evakuacije bili su pregovori između pobunjenika i režima o oslobađanju 750 ljudi iz Asadovih zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada svi autobusu odu, 750 zatvorenika bit će oslobođeno. Hvala Bogu, to je pitanje riješeno”, ustvrdio je Abu Obeida, predstavnik pobunjenika.

Međutim, SOHR navodi, a prenosi agencija Reuters, da se ne zna je li režim oslobodio ijednog zatvorenika tijekom jutra.

Kako su izgubili velika područja dok je Asadov režim napredovao uz vojnu pomoć Rusije i Irana, pobunjenici su morali potpisati sporazume o evakuaciji iz brojnih svojih uporišta, piše agencija AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba je evakuacije nazvala “prisilnim transferima, zločinima protiv čovječnosti”, a Ujedinjenih narodi osudili su “prisilna preseljenja”.

150 žrtava, među kojima 72 djece u napadu na konvoj

Druga etapa evakuacija treba početi u lipnju čime će iz Foue i Kafraye biti evakuirano 8000 ljudi, a tisuće drugih iz pobunjeničkih mjesta u pokrajini Damask.

Travanjska evakuacija obilježena je tragedijom, napadom 15. travnja u kojem je, prema zadnjim podacima SOHR-a, ubijeno 150 osoba, od kojih 109 stanovnika Foue i Kafraye, a među njima je bilo 72 djece. Porast broja žrtava tumači se velikim brojem teško ranjenih koji su bili u kritičnom stanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Asad je u petak za taj krvavi napad optužio bivši ogranak Al Kaide u Siriji, nekadašnju frontu Al-Nusru, koja je preimenovana u Fatah al-Sham.

“Odgovorna je Fronta al-Nusra. Oni se ne kriju i mislim da se svi slažu da je to Al Nusra”, rekao je sirijski predsjednik za rusku agenciju Ria Novosti.

Posebni izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura rekao je da su počinitelji napada bili prerušeni u humanitarne djelatnike.

“Netko se pretvarao da dijeli pomoć i privukao je djecu te izazvao tu užasnu ekslploziju”, rekao je de Mistura.

Očevici tvrde da je vozilo iz kojega su djeci dijelili vrećice čipsa eksplodiralo u blizini autobusa u kojima su bile osobe za evakuaciju.

U strahu od novog napada, operacije evakuacije poslije su se odvijale uz vrlo visoke mjere osiguranja.

Jan Egeland, koji vodi u Ujedinjenim narodima radnu skupinu za humanitarnu pomoć u Siriji, ocijenio je da će biti mnogo evakuacija, da je riječ o složenim sporazumima u kojima UN nije pozvan sudjelovati.

Ti sporazumi “proizlaze iz vojne logike, ne iz humanitarne logike”, rekao je Egeland.

Od ožujka 2011., kada je počela pobuna protiv Al-Asadova režima, do danas u sirijskom ratu ubijeno je više od 320.000 ljudi, a milijuni su raseljeni i izbjegli, a k tomu su se u sukob, iz različitih motiva i interesa, uključile regionalne i svjetske sile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.