Nestaje hrvatski program na Radio Subotici, ugašeno uredništvo

Jedini radio u Vojvodini i Srbiji koji je imao svakodnevni program na hrvatskom jeziku, Radio Subotica, u četvrtak je ostao bez ijednog zaposlenika i prijeti mu potpuni nestanak iz etera za nekoliko dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog neuspješne privatizacije ove najstarije i najslušanije radio postaje na sjeveru Vojvodine posljednjih sedmero zaposlenika, koji su mjesec dana održavali cjelodnevni program na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku, bilo je prinuđeno potpisati rješenje o otkazu ugovora o radu.

Trosatni program na hrvatskom jeziku, kako je izjavila sada već bivša urednica Ivana Petrekanić Sič, u eteru će biti najvjerojatnije do Božića, kada će točno na 17. obljetnicu biti objavljeno da se program u potpunosti gasi.

“Ovo je najteži udarac kada je u pitanju informiranje na hrvatskom jeziku u Vojvodini i Srbiji za posljednjih 15 godina. Izgubili smo informativno i kadrovski najbogatiji i najsnažniji elektronički medij. Prestat će postojati 90 posto onoga što se na planu informiranja u hrvatskoj zajednici produciralo tijekom jednog dana“, izjavio je predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov poslije razgovora s bivšom urednicom hrvatskog uredništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da „Hrvati u Subotici i okolici s velikim žaljenjem konstatiraju da se zbog ‘pilatovskog držanja’ državnih struktura ovaj program gasi i da se time drastično umanjuje dosegnuta razina manjinskih prava ove zajednice u Srbiji”.

“Nedopustivo je da se državnim aktima i njihovim politikama ukida pravo na informiranje pripadnika hrvatske zajednice, i to u Subotici koja je političko, obrazovno i kulturno središte Hrvata u Srbiji“, naveo je Žigmanov i istaknuo kako će hrvatske institucije o ovom problemu informirati sve relevantne čimbenike u zemlji, matičnoj Hrvatskoj i inozemstvu.

Radio Subotica je najstariji i najslušaniji gradski radio. U eteru je od 1968, a svakodnevni program na hrvatskom jeziku emitira se od 1998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uredništvu su radila četiri stalno zaposlena novinara koji su dnevno producirali tri sata programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.